Aynı yaşta ve aynı aşı programları ile yetiştirilen damızlık ebeveynlerinden, etlik civcivlerine aktarılan maternal antikor seviyesinin karşılaştırılması
Comparison of maternal antibody levels transferred to broiler chickens from breeding parents raised at the same age and with the same vaccination programs
- Tez No: 1018616
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ELEROĞLU, DOÇ. DR. BEYHAN YETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Maternal antikor transferi, civcivlerin yaşamlarının ilk günlerinde kendi immun sistemleri henüz gelişmediği için korunmada temel mekanizmayı oluşturmaktadır. Damızlıkların genetik yapısı, bu transferin etkinliğini belirleyen temel bir faktör olarak kabul edilmekle birlikte, gelişmekte olan yerel kanatlı hatları üzerindeki etkisi yeterince karakterize edilmemiştir. Bu çalışma, NDV, IBV, IBDV ve CAV'a karşı iki et tipi damızlık genotipi (uluslararası Cobb-500 hattı ile yerel Türk hattı Anadolu-T) arasında yavru bireylere aktarılan maternal antikor düzeylerini karşılaştırmayı amaçlamıştır. Her iki genotip de tamamen aynı aşılama protokolüne ve yetiştirme koşullarına tabi tutulmuştur. Çalışmada 62 haftalık 48 damızlık dişi (her genotipten 24 adet) ve bu damızlıklardan elde edilen 48 adet bir günlük civciv olmak üzere toplam 96 adet hayvandan kan örnekleri alınmıştır. Serum antikor düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülerek geometrik ortalama titre (GMT), seroproteksiyon oranı ve maternal transfer oranı hesaplanmıştır. Sonuçlar, her iki genotipte de hem damızlıklarda hem de civcivlerde NDV, IBV ve IBDV için %100 seroproteksiyon oranının sağlandığını göstermiştir. NDV açısından iki hat arasında ne damızlıklarda ne de civcivlerde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. IBV için Anadolu-T damızlıklarının anlamlı düzeyde daha yüksek titrelere sahip olduğu saptanmıştır (p = 0,04); ancak bu avantaj civcivlerde istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde yansımamıştır. En belirgin fark IBDV'de görülmüştür; Anadolu-T tüm fizyolojik aşamalarda çok daha yüksek titreler sergilemiş (p < 0,001) ve maternal transfer oranı daha yüksek bulunmuştur (%66,5'e karşı %55,4). Buna karşın, CAV'da Cobb-500 civcivleri anlamlı düzeyde daha yüksek titreler göstermiş (p = 0,004) ve her iki hat arasında benzer maternal titre düzeylerine rağmen belirgin biçimde üstün bir maternal transfer oranı elde edilmiştir (%68,4'e karşı %41,6). Genotipler arasında genel transfer oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir (p = 0,42). Bunun yanı sıra, hem damızlıklarda hem de civcivlerde farklı patojenlere ait titreler arasında anlamlı pozitif korelasyonlar saptanmış; bu durum, maternal yolla aktarılabilir genel bir bağışıklık yeterliliğinin varlığına işaret etmektedir. Maternal anti-IBDV antikorlarının azalmasına yönelik kinetik modelleme, iki genotip arasındaki optimal aşılama pencerelerinde sabit üç günlük bir kayma ortaya koymaktadır; bu durum, doğrudan Anadolu-T civcivlerinin daha yüksek başlangıç titresinden kaynaklanmaktadır. İntermedier Plus (İM+) tipi bir aşı için aşılama penceresi Anadolu-T'de G13 ile G15 arasında yer alırken, Cobb 500'de G10 ile G12 arasındadır. İntermedier (İM) aşıyla bu pencereler sırasıyla G17-G19 ve G14-G16'ya kaymaktadır. Bu sonuçlar, Anadolu-T ve Cobb-500 genotiplerinin birbirinden farklı ve tamamlayıcı immünolojik profillere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Yerel hat olan Anadolu-T, anti-IBDV antikor üretimi ve transferinde belirgin bir üstünlük sergilemekte olup bu durum, Gumboro hastalığının endemik olduğu yetiştirme ortamlarında önemli bir sağlık avantajı sağlamaktadır. Öte yandan Cobb 500, maternal titre düzeyinden bağımsız olarak anti-CAV antikorlarının daha etkin bir maternal transferini güvence altına almaktadır. Bu veriler, damızlık hayvanın genotipinin yalnızca yavrularda pasif immünitenin oluşması bakımından değil, aktif aşılama programlarının planlanması açısından da belirleyici bir parametre niteliği taşıdığını ortaya koymaktadır. Bu tez, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu (CÜBAP) tarafından SBMYO-2026-012 numaralı proje kapsamında desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Maternal antibody transfer represents the primary protection mechanism for chicks during the first days of life, when their immune system has not yet fully developed. The genetic makeup of breeder hens is recognized as a key determinant of transfer efficiency; however, its influence on developing local poultry lines has not been sufficiently characterized. This study aimed to compare maternal antibody levels transferred to offspring between two meat-type breeder genotypes, the international Cobb-500 line and the local Turkish line Anadolu-T against NDV, IBV, IBDV, and CAV. Both genotypes were subjected to identical vaccination protocols and rearing conditions. Blood samples were collected from a total of 96 animals. 48 breeder hens aged 62 weeks (24 per genotype) and 48 one-day-old chicks derived from these breeders. Serum antibody levels were measured by ELISA, and geometric mean titre (GMT), seroprotection rate, and maternal transfer rate were calculated. Results showed a 100% seroprotection rate for NDV, IBV, and IBDV in both breeders and chicks across both genotypes. No statistically significant difference was observed between the two lines for NDV, either in breeders or in chicks. For IBV, Anadolu-T breeders were found to have significantly higher titres (p = 0.04); however, this advantage was not reflected in a statistically significant manner in chicks. The most pronounced difference was observed for IBDV. Anadolu-T displayed substantially higher titres at all physiological stages (p < 0.001) and a higher maternal transfer rate (66.5% vs. 55.4%). Conversely, for CAV, Cobb-500 chicks showed significantly higher titres (p = 0.004) and a markedly superior maternal transfer rate (68.4% vs. 41.6%), despite comparable maternal titre levels between the two lines. No statistically significant difference in overall transfer rate was observed between genotypes (p = 0.42). Furthermore, significant positive correlations were identified between titres against different pathogens in both breeders and chicks, suggesting the existence of a general maternally transferable immune competence. Kinetic modelling of maternal anti-IBDV antibody decay reveals a consistent three-day shift in optimal vaccination windows between the two genotypes, directly attributable to the higher initial titres of Anadolu-T chicks. For an Intermediate Plus (IM+) type vaccine, the vaccination window falls between D13 and D15 for Anadolu-T, compared to D10-D12 for Cobb 500. With an Intermediate (IM) vaccine, these windows shift to D17-D19 and D14-D16, respectively. These results demonstrate that the Anadolu-T and Cobb-500 genotypes possess distinct and complementary immunological profiles. The local line Anadolu-T shows a clear superiority in anti-IBDV antibody production and transfer, representing a significant health advantage in farming environments where Gumboro disease is endemic. Cobb 500, on the other hand, ensures more efficient maternal transfer of anti-CAV antibodies, independently of maternal titre levels. These data indicate that breeder genotype constitutes a determining parameter not only for the establishment of passive immunity in offspring, but also for the planning of active vaccination programmes. This thesis was supported by the Sivas Cumhuriyet University Scientific Research Projects Coordination Unit (CUBAP) under project number SBMYO-2026-012.