Sıçanlarda oluşturulan kolistin nefrotoksisitesine deksmedetomidinin etkisinin araştırılması
The analysis of the dexmedetomidine effect on colistin nephrotoxicity formed in rats
  1. Tez No: 408456
  2. Yazar: GAMZE TALİH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÇORUH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada sıçanlarda oluşturulan kolistin nefrotoksisitesinin hangi mekanizma ile olduğunun ve kolistin nefrotoksisitesine deksmedetomidinin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışmada 32 adet Wistor-albino cinsi sıçan kullanıldı. Her biri 8 sıçandan oluşturulan 4 grup oluşturuldu. Kontrol grubuna günde 2 kez ip SF uygulandı. Kolistin grubuna 10 mg/kg dozunda günde 2 kez ip kolistin uygulandı. DEX10 grubuna ip 10 mcg/kg deksmedetomidin uygulandıktan 20 dk sonra 10 mg/kg kolistin uygulandı. DEX20 grubuna ip 20 mcg/kg deksmedetomidin uygulandıktan 20 dk sonra 10 mg/kg kolistin enjeksiyonu yapıldı. Uygulamalara 7 gün boyunca ve günde 2 kez olacak şekilde devam edildi. Tüm gruplardaki ratlar 8. gün sakrifiye edildi, kan örnekleri ve böbrek doku örnekleri alındı. Kan örneklerinde BUN, Cr, KIM-1, TAS, TOS çalışıldı. Doku örneklerine immunohistokimyasal olarak kaspase-3 boyama yapıldı. Bulgular: BUN, Cr ve TOS değerleri; kolistin grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek (p0,05). Kaspase-3 ile değerlendirilen apopitotik aktivite kolistin grubunda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek idi (p=0,021). DEX10 ve DEX20'de kaspase-3 aktivitesi kolistin grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olmasa da düşük bulundu. Sonuç: Kolistinin nefrotoksik etkisinin proksimal tubul disfonksiyonu ile oluştuğu görülmektedir. Oksidatif hasarın ve apopitozisin nefrotoksisitede etkili olabileceği düşünülmektedir. Deksmedetomidinin kolistinin neden olduğu nefrotoksisiteyi önleyebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to analyze the mechanism leading to colistin nephrotoxicity formed in rats and to analyze the effect of dexmedetomidine on colistin nephrotoxicity. Materials and Methods: The study employed 32 Wistor-albino rats and formed 4 groups consisting of 8 rats each. The control group was given ip SF two times a day. The colistin group was given a dose of 10mg/kg colistin two times a day. The DEX10 group was given ip 10 mcg/kg dexmedetomidine and after 20 minutes they received 10mg/kg colistin. The DEX20 group was given 20 mcg/kg dexmedetomidine and after 20 minutes they were injected 10 mg/kg colistin. The application lasted 7 days and twice a day. The rats in all groups were sacrificed and after that blood samples and kidney tissue samples were collected. The BUN, Cr, KIM-1, TAS and TOS were examined in the blood samples. The tissue samples were immunohistochemically dyed caspase 3. Results: The BUN, Cr, and TOS values were found to be high at a statistically significant level in the colistin group compared to the control group (p0,05). The apoptotic activity, which is evaluated with caspase-3, was significantly high in the colistin group compared to the control group (p=0,021). The caspase-3 activity was found to be low, although not at a statistically significant level, in the DEX10 and DEX20 groups compared to the colistin group. Conclusion: The nephrotoxic effect of colistin seems to emerge from proximal tubul disfunction. Oksidative damage and apoptos are considered to be influential in nephrotoxicity. Dexmedetomidine was shown to prevent nephrotoxicity caused by colistin.