Diyabet oluşturulmuş tavşan modellerinde postmortem vitröz sıvı ve kan düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of post-mortem vitreous fluid and blood levels in diabetes-induced rabbit models
- Tez No: 408466
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİLAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Halk Sağlığı, Forensic Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Adli Tıp uygulamalarında ölümler doğal ve doğal olmayan ölümler olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal ölümlerin önemli bir kısmını ani beklenmedik ölümler oluşturmaktadır. Ani beklenmedik ölümlerin sebepleri arasında sistemik bir hastalığın komplikasyonları da yer alır. Diyabet dünyada ve ülkemizde sık görülen sistemik bir hastalıktır. Diyabetin akut komplikasyonları ani beklenmedik ölümlere neden olabilmektedir. Ani beklenmedik ölümlerde ölüm nedeninin anlaşılabilmesi için otopside tüm incelemelerin yapılmasına rağmen bazen ölüm nedeni ortaya çıkarılamayabilir. Ölüm nedeninin ortaya konabilmesi için postmortem biyokimya çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Otopsi sonrası yapılacak biyokimyasal incelemeler de kana göre daha korunaklı, bakteri kontaminasyonuna daha az uğrayan vitröz sıvıda yapılması daha doğru sonuçlar verecektir. Bu sebeple diyabete bağlı ölüm olgularında postmortem kan ve vitröz sıvı glukoz düzeyleri karşılaştırılarak diyabetin akut komplikasyonlarının tanısının konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden alınan 17 adet Yeni zelanda türü tavşan çalışmamız yapıldı. Tavşanlar 8 hiperglsemi, 8 hipoglisemi ve 1 kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Tavşanlar deneysel diayebet oluşturulup 5 gün takip edilmiş, daha sonra ketamin ile öldürülerek ölüm anında kan ve vitröz sıvıları alınmış, tavşanların cesedleri kendi yaşam alanlarına bırakılıp postmortem 1.gün tekrar kan ve vitröz sıvı örenkleri alınmış, alına örnekler santrifüj edilerek -20 derecede dolaba konulmuştur. Toplanan kan ve vitröz sıvılar Çukurova Üniversitesi Biyokimya Anabilim Dalında glukoz oksidaz kiti ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Deaths in Forensic Science practices are split into two groups: natural and unnatural deaths. Sudden unexpected deaths are an important part of natural deaths. Complications of a systemic disease are one of the causes of sudden unexpected deaths. Diabetes is a common systemic disease in the world and our country. Acute complications of diabetes may cause sudden unexpected deaths. Cause of death in sudden unexpected deaths may not be identified some cases even if all examinations are made. Post-mortem biochemistry analysis is required to reveal the cause of death. Biochemistry analysis done in vitreous fluid which is more protected and les contaminated by bacteria comparing to blood will produce more accurate results. Thus, we aimed to diagnose the acute complications of diabetes by comparing glucose levels of post-mortem blood and vitreous fluid in death cases caused by diabetes. Material and method: Our study was conducted on 17 New Zealand type rabbits taken from Experimental Medicine Research and Application Center. Rabbits were separated into 8 hyperglycemia, 8 hypoglycemia and 1 control group. Rabbits were monitored for 5 days after experimental diabetes induction, killed with ketamine and blood and vitreous fluids were taken at the point of death. Later on dead bodies of rabbits were left in their living environment and blood and vitreous fluid samples were taken again at the post-mortem first day. Samples were stored at -20 C after centrifuge. Samples of blood and vitreous fluids were analyzed at Çukurova University Department of Biochemistry with oxidase kit.