Otofajinin kolorektal kanserlerde yeri ve önemi
Importance of autophagy in colorectal cancer
- Tez No: 408467
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET AKKIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Patoloji, Gastroenterology, Oncology, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kolon kanseri tüm dünyada kadınlar ve erkeklerde üçüncü en sık gözlenen kanserdir. Yılda yaklaşık 1.200.000 yeni vaka ve yaklaşık 609.000 ölüm tahmin edilmektedir. Erkek ve kadınlardaki kanserlerin yaklaşık %10'unu oluşturmaktadır.. Otofaji, hücresel proteinlerin otofajik vakuoller aracılığı ile lizozomal degredasyonudur. Otofaji gelişimde, uzun yaşamda ve kanser gibi pek çok hastalığın patogenezinde büyük rol oynamaktadır. Tümör gelişimi ve uyarılması üzerine bazı etkiler gösterdiği saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı, otofajinin, otofaji ilişkili ATG5 , ATG12 ve Beclin-1genlerinin ve proteinlerinin ekspresyonu ve kolorektal kanserin klinikopatolojik özellikleri ile ilişkisinin belirlenmesidir. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında kolorektal kanser nedeniyle opere edilen 45 hasta dahil edildi. Hastaların hem tümör hem de eşlenik normal kolon dokularından alınan örnekler ameliyathaneden itibaren sıvı azotta bankalandı. Daha sonra SYBR Green qPCR yötemiyle ATG5, ATG12, Beclin-1 gen ekspresyonlarına ve Western Blot yöntemiyle ATG5 , Beclin-1 , LC3 protein ekspresyonlarına bakıldı.Ekspresyon düzeyleri ile klinikopatolojik özellikler karşılaştırıldı. Gen ve protein ekspresyonları hem tümör hem de eşlenik normal doku örneklerinin çoğunda saptandı. Gen ekspresyon düzeyleriyle klinikopatolojik ve demografik veriler arasında anlamlı ilişki saptanamadı.Örneklerin TNM evreleriyle perinöral invazyon ve lenfovasküler invazyon arasında anlamlı ilişki saptandı. Bu çalışmanın sonuçları otofajinin kolorektal karsinogenezisde işe karıştığını önermektedir. Genişletilmiş çalışmaların yapılması otofaji ve kolorektal kanser ile ilişkili klinikopatolojik özellikleri belirlemede faydalı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Colon cancer is the third most common cancer in women and men all over the world. Colorectal cancer is diagnosed in over 1.2 million people globally each year. The disease is responsible for approximately 609,000 deaths a year (10% of all cancer cases in women and men). Autophagy is the basic catabolic mechanism that involves cell degradation of unnecessary or dysfunctional cellular components through the actions of lysosomes. The development of autophagy plays a great role in the pathogenesis of many diseases. It was found that autohagy can influence on tumor progression and stimulation. The purpose of this study is to determine the relationship between autophagy and autophagy related ATG5, ATG12, Beclin-1 gene and protein expressions and clinicopathological features of colorectal cancer. The data of 45 patients operated on for colorectal cancer in General Surgery Department of Cukurova University The Faculty of Medicine Balcali Hospital was included to the study. There were totally 90 tissue samples taken and banked in liquid nitrogen: 1 tissue sample from tumor and 1 from normal from each patient. ATG5, ATG12, Beclin-1 gene expression levels in all samples were examined using SYBR- Green qPCR method, and, ATG5 , Beclin-1 , LC3 protein levels were analysed using Western blotting technique.Expression levels were compared to clinicopathologic characteristics. Gene and protein expression in both tumor and normal tissue equivalents were studied in most of the examples. There was no significant correlation between gene expression levels and demographic or clinicopathological features. The TNM stage of cases significantly correlated with perineural invasion and lymphovascular invasion. The results of this study suggest that autophagy plays a role in carcinogenesis of colorectal cancers. The further studies are required to determine the relationship between autophagy and clinicopathologic features associated with colorectal cancers.