Van Belediye Mezbahası'nda kesilen koyun ve keçilerde Dicrocoeliasis'in yayılışı
Spread the cut Dicrocoeliasis sheep and goats in Van Municipal Slaughterhouse
- Tez No: 408534
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Van ve yöresi koyun ve keçilerinde bulunan Dicrocoelium dentriticum'u ve bunların meydana getirdiği Dicrocoeliasis enfeksiyonunun yayılışını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada materyal olarak Van ve yöresini temsilen Van belediye mezbahasında kesilen koyun ve keçilerin karaciğer ve safra keseleri kullanılmıştır. Çalışma süresince Van Belediye Mezbahasında kesilen 2086 koyun ve 334 keçinin karaciğer ve safra keseleri Dicrocoeliasis etkenleri yönünden incelenmiştir. Kesimi yapılan hayvanların ilk önce safra keselerine bakılmıştır. Daha sonra karaciğerlere trematod kontrolleri için safra kanallarına dik geçen 1 ve/ veya 2 kesitten sonra organ yan taraflarından el yardımıyla sıkılarak parazitlerin ortaya çıkarılması sağlanmıştır. Çıkarılan erişkin parazitler %70'lik alkol bulunan şişelere alınarak tür identifikasyonu için laboratuara getirilmiştir. Binoküler ışık mikroskobunda tür identifikasyonuna gidilmiştir. Çalışmada, kesilen hayvanların yaş ve ırk faktörleri belediye mezbahasında kayıtların düzenli olmamasından dolayı dikkate alınmamıştır. Bu yüzden kolayca anlaşılabilen cinsiyet faktörü dikkate alınmıştır. Kesimi yapılan hayvanlarda (koyun ve keçi), dişilerde enfeksiyon oranı sırasıyla ; %56,74, %31,44, erkeklerde ise %66,75, %58,57 oranlarında tespit edilmiştir. Çalışmada dikkate alınan cinsiyet faktörü ile ilgili olarak enfeksiyonun erkek hayvanlarda dişilere oranla daha yaygın olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Dicrocoeliasis'in Van ve yöresi için oldukça yaygın bir paraziter enfeksiyon olduğu, koyunlarda enfeksiyonun %58,53 ve keçilerde %42,81 oranlarında yaygın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This prevalence study washeld to examination the Dicrocoelium dentriticum in goat and sheep of Van Region and Dicrocoeliasis infection caused by these. In this study, liver and gallbladder of goat and sheep taken from Van municipality abattoirre presenting Van and its region were used on materials. During the study the liver and gall-bladder of 334 goat and 2086 sheep taken from Van municipality abattoir were examined due to Dicrocoeliasis. Firstly, the gall-bladder of animals was examined. Later forte method controls in livers 1 or 2 vertical cross section were made in bile-ducts and pressingbyt he help of hand from the siden of organ parasites were taken out the adult parasites taken from the organs. Parasites were put in bottles with % 70 alcohols, for species identification and brought to the laboratory. The age and race factors of slaughtered animals were not taken into consideration because of irregular records. Therefore sexfactor is taken in to account because of its availability. The infection rate in the female slaughtered animals (sheep and goat) is found on; 56,74%, 31,44%, and in male; 66,75%, 58,57%. In this study, infection rate of the sheep shows that the highest infection rate of 72,12% was detected in August, while in goats in May was 53.48%.About the sex factor were examined in this study it is found that infection is wide spread in male animals then in female. As a result of our study it is found that Dicrocoeliasis in Van and its region is a wide spread parasite infection, and the infection in sheep is %58,53 and goat %42,81.