Haber metinlerindeki gerçekliğin sunumunda propagandanın işleyişi
The mechanism of propaganda within the presentation of reality in news reports
- Tez No: 408610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Haber Metinlerindeki Gerçekliğin Sunumunda Propagandanın İşleyişi adıyla geçen çalışmada 14 Mayıs 2014 Soma Maden Faciası hakkında üretilen haber metinlerinin, Hürriyet, Sözcü ve Yeni Şafak adlı üç ayrı gazete örneğinde haber söylem eleştirisi çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bilgiler doğrultusunda ilk olarak gerçekliğin yansıtılmasında medya ve bilgi kavramları incelenmiştir. Bu çalışmaya bağlantılı olarak konumuzla ilgili haber söylemini belirleyen belirleyici temsiller olarak söylem analizi çalışmaları incelenmiştir. Tez sırasında gerçeklik sunumunun haber metinlerinde kullanılmasının propaganda açısından yarattığı önemli etkiler dikkati çekmiştir. Çalışmada günlük gazetelerin belirlenimi ise“ideolojik”bakış açılarına göre yapılmıştır. Böylelikle gerçeklik, ideoloji, propaganda ve söylem bağlamında incelenen metinlerin biçimsel ve anlamsal yapıları deşifre edilmiştir. Sonuç olarak medyanın gerçekliği“propaganda”içerisinde ideolojik bir aygıt olarak ele aldığı gözlemlenmiştir. Bu aygıtı kullanırken de gerçekliği“propaganda”boyutlarında ürettiği ve sunduğu yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study -The Mechanism of Propaganda within the Presentation of Reality in News Reports - the news reports that were written after the Soma Mine Disaster that occurred on 14th May, 2014 were examined through sample reports from three different newspapers: Hürriyet, Sözcü and Yeni Şafak. Firstly, the concepts of media and information in reflecting reality are analyzed based on the findings of this study. Within this study, discourse analysis studies are conducted with a focus on the determinants of news discourse of the above mentioned issue. Moreover, in this study, the effects of the utilization of the presentation of reality in news reports stood out as an important tool of propaganda. Furthermore, the selection of these newspapers was based on their“ideological”viewpoints and by scrutinizing the news texts in the dimensions of reality, ideology, propaganda and discourse, the form and semantic structure of the texts were able to be deciphered. As a result, it was observed that the media considers reality as an ideological tool in the“propaganda”process and it was also concluded that the media produces and presents reality to the extent of“propaganda”while using this reality tool