Suriyeli mültecilerin Türkiye'ye sosyokültürel ve sosyoekonomik etkileri
Socio - cultural and socio - economic impact of Syrian refugees in turkey
  1. Tez No: 408611
  2. Yazar: BURAK ERCOŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada ilk olarak mülteci kavramı ve ilgili mevzuatlar hakkında kısa bilgi verilmektedir. İkinci bölümde Suriyeli mültecilerin Türkiye'ye gelişleri, Türkiye'deki Suriyelilerin genel durumu anlatılmakta ve ardından üçüncü bölümde mültecilerin Türkiye'ye etkisi toplumsal, ekonomik, siyasi, güvenlik ve temel hizmetler üzerindeki etkiler şeklinde sınıflandırılmakta saha araştırması yapılan şehirlerin kendilerine özgü koşullarından kaynaklanan etkiler detaylı olarak ele alınmaktadır. Sonuç kısmında ise genel tespitler ve Suriyeli mülteciler meselesi ile ilgili öneriler sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, some brief information about the concept of refugees and other relevant legislation is given firstly. In the second part, syrian refugees coming to Turkey and general situation of syrians in Turkey is discussed and then in the third part the impact of asylum seekers to Turkey is classified as social, economic, political, security and basic services fields and the effects arised by specific conditions of cities where field study has been practiced are considered in detail. Finally in the conclusion, general evaluations and recommendations regarding syrian refugees issue are listed.