Türkiye'nin Avrupa Birliği uyum sürecinde uyguladığı sağlık politikaları
Health policy applies a in Turkey's European Union harmonization process
- Tez No: 408613
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. YAŞAR HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sağlık sektöründe son zamanlarda topluma yönelik önemli gelişmeler olmasa bile, aile hekimliği sistemi çalışmaları, sağlıkta tek çatı sistemi gibi yasal ve yönetimsel düzenlemeler güncelliğini ve önemini sürdürmektedir. Ayrıca Avrupa birliğine giriş süreci sağlık sektöründe de gelişme ve iyileştirmelerin sürekliliğini gerektirmektedir. Bu çalışma Türkiye'nin, Avrupa Birliğine uyum sürecinde sağlık sektöründe yapılan reform çalışmalarının yeterlilik düzeyini, yapılan uyumlaştırma çalışmalarına sağlık personelinin bakış açısını vurgulamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın bulgularında, sağlık kuruluşlarının ve personel sayısının arttırılması, sağlıkta tek çatı uygulaması, bilgisayarlı sisteme geçilmesi, aile hekimliği ve personele döner sermaye verilmesi gibi uygulamaların olumlu karşılandığı belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda, Sağlık Sektörünün finansman yetersizliğinin çözülmesi, kaynak istihdamının etkin kullanılması, sağlık personelinin dengeli dağılımı, kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması ile başarılı bir uyumlaştırma sağlanacağı önerilmektedir. Anahtar Kelime: Sağlık Politikası, AB, Türkiye, Sağlık Sistemi, Mevzuat Uyumu
Özet (Çeviri)
Even if significant improvements in the health sector for the last time in the community, family medicine system works, legal and administrative arrangements as a single roof system maintains its topicality and importance of health. It also requires the continuity of the development and improvement in the health sector to the European Union accession process. This study of Turkey, the proficiency level of the reform work in the health sector in the process of harmonization with the European Union, the harmonization study was carried out to highlight the perspective of the health personnel. Findings of the research, increasing the number of health institutions and staff, a single roof applications in health care, the adoption of computerized systems, the staff returns to practice family medicine and has been determined that such capital be welcomed. At the end of the study, the dissolution of the Health Sector of the lack of funding, efficient use of resources employment, equitable distribution of health personnel, it is recommended that a successful inter-agency coordination and harmonization will be achieved by ensuring cooperation.