Uluslararası ilişkilerde istihbarat örgütlerinin rolü açısından Türkiye
The role of intelligence in terms of international relations i̇n Turkey
- Tez No: 408612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İstihbarat, her devletin en önemli güç unsurudur. İstihbarat ile devletler uluslararası ilişkilerde etkin casus kullanımı ile birlikte örtülü operasyonlar yaparak dış politikada müthiş derecede kolaylıklar elde ederler. Bir devletin gücü istihbaratının gücü oranındadır. Uluslararası ilişkilerde istihbarat en önemli strateji kaynağıdır. Yani üretilecek politikanın alt yapısıdır, temelidir, çekirdeğidir. İnsanoğlunun varlığı ile var olan istihbarat, tarih boyunca hemen hemen bütün devletler tarafından kullanılmıştır. Soğuk savaş ile birlikte hayatın içerisinde muhtelif tehditler ortaya çıkmış ve devletler bu tehditleri ortadan kaldırabilmek için istihbaratta teknolojik adımlar atmışlardır. Bununla birlikte güç oranına göre istihbarat teşkilatları şekillenmiştir. Süper güç olan devletlerin ya da gücünü arttırarak süper güç olma yolunda ilerleyen devletler istihbarat alanını özellikle dış politikada etkili kullanmaya başlamıştır. Uluslararası istihbarat örgütlerini Ortadoğu üzerinde her daim emelleri olmuştur. Bu emellerini ortaya koyarken Türkiye onlar için hep tehdit ya da kısa süreli menfaat temin edilen ülke konumunda olmuştur. Uluslararası ilişkilerde ilişki içinde olduğumuz devletlerin istihbarat örgütlerinin Türkiye'de rolünün etkin olduğunu, buna karşılık bizim ise espiyonaj ve kontrespiyonaj alanında sıfırlarda olduğumuz açık ve nettir. Bu sorunu gidermek için istihbaratın etkili bir biçimde iç ve dış istihbarat olarak ayrılması kaçınılmazdır. Büyük Ortadoğu Projesi, Büyük Santranç Tahtası, Suriye, Irak meselesi gibi jeopolitik rollerden etkilenecek olan ülkemizin bu durumlar karşısında istihbaratını güçlü tutarak stratejisini belirlemelidir. Dış politikada yabancı devletlerin en önemli strateji aracı istihbarat olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Intelligence, a major element of state power. The States with the use of intelligence in international affairs by foreign policy, covert operations in conjunction with highly active Spy easily gain. The power of a state is in proportion to the power of intelligence. The most important source of intelligence in international relations strategy. So, the policy engine is to be produced, is the basis for the kernel. The intelligence that exists with the existence of mankind throughout history has been used by almost all the States. The Cold War, along with various life threats have emerged, and the states have taken steps in order to eliminate these threats, technological Intelligence. However, the power ratio according to intelligence agencies has been formed. Super power by increasing the power of the States or of the States on the road to becoming a super power in the intelligence field, especially in foreign policy has adopted effective. The International Intelligence community has always had ambitions in the Middle East. In laying out these ambitions, Turkey has always been a country that has a short term benefit is provided, or a threat to them. In international relations in Turkey, the role of the intelligence organizations of the states we're in a relationship that is enabled, in contrast, it is clear that we are in our work in the field of espionage and kontrespiyonaj zero. To resolve this issue effectively, the separation of internal and external Intelligence is inevitable. The great Middle East project, Large chess board, Syria, Iraq, such as the issue of our country who will be affected by geopolitical role of intelligence in the face of this situation should determine the strategy of keeping the power. The most important tool of foreign states in foreign policy it should be noted that the strategy is Intelligence.