Yaşlanmanın dişi ve erkek sıçanların mitokondriyal superoksit dismutaz ekspresyonuna etkilerinin incelenmesi
Age - related changes in the expression of mitochondrial manganese superoxide dismutase in female and male rats
  1. Tez No: 408659
  2. Yazar: KORAY ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVİN ADEMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yaşlanma canlı organizmanın hayata başladığı andan itibaren gelişme, kendini yenileme, hareket, üreme, metabolizma gibi hayati fonksiyonlarında gerileme ve fonksiyon kaybıyla kendini belli eden bir süreçtir. Günümüzde yaşlanmanın nedenlerini açıklamaya yönelik teoriler arasında en fazla benimsenen ve üzerinde çalışılan teorilerden birisi hücrede başlıca oksidan kaynağının mitokondride yerleşik elektron transport zinciri (ETZ) olduğundan yola çıkılarak 1972 yılında Harman tarafından ortaya atılan yaşlanmada mitokondri teorisidir. Buna göre yaşlanmayla artan ROT üretimi yeteri kadar etkin olmayan mitokondriyal antioksidan savunma sistemi tarafından ortadan kaldırılamamakta ve bu durum hücreyi yaşlanmaya götüren olaylara zemin hazırlamaktadır. Çalışmamızda 12, 16, 20 ve 24 aylık Wistar albino cinsi dişi ve erkek sıçanlardan oluşan 8 çalışma grubunda karaciğer mitokondri fraksiyonunda peroksit oluşumu, GPx ve Mn-SOD aktivitesi ile Mn-SOD ekspresyonu ölçülerek yaş ilerledikçe cinsiyetler arasında bu göstergelerde ortaya çıkacak değişimlerin incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Sonuçlarımız yaş ilerledikçe dişi ve erkek sıçanların karaciğer mitokondrilerinde peroksit üretiminin ve Mn-SOD ekspresyonunun arttığını göstermiştir. Peroksit üretiminin erkeklerde buna karşılık Mn-SOD ekspresyonun dişi sıçanlarda daha yüksek olduğu ve bu durumun genç yaşlardan itibaren aynı seyri izlediği saptanmıştır. Yaşlanmada Mn-SOD ekspresyonunda ortaya çıkan artışın nedeni henüz tam olarak açıklanamamakla birlikte Mn-SOD geninin çeşitli uyaranlarla kolaylıkla uyarıldığı göz önüne alındığında yaş ilerledikçe ortaya çıkan ve ekspresyonu uyaran bir faktörün bundan sorumlu olması olasıdır. Peroksit üretiminin de yaş ilerledikçe benzer bir artış göstermesi indüksiyonu uyaran bu faktörün superoksit radikalinin kendisi veya sentezini uyardığı endojen bir molekül olduğunu düşündürmektedir. Böyle bir ilişkinin ortaya konulabilmesi için ayrıntılı çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aging is a process in which homeostatic, metabolic and functional capacities of all living organism continuously diminishing. Many theories were asserted to clarify the mechanism of aging. Among these the widely accepted one is The Mitochondrial Theory of Aging which was hypothesized by Harman in 1972. According to this theory, the mitochondrial antioxidant defense systems which are already insufficient can not prevent the oxidative damage due to the increased production of reactive oxygen species. The imbalance between oxidant-antioxidant systems in mitochondria sets the base of the event that causes aging. The present study was constituted of 8 study groups which containing 12, 16, 20 and 24 months old male and female Wistar albino rats. The aim of the study was to evaluate the course of changes in peroxide production, GPx and Mn-SOD enzyme activities and Mn-SOD expression in liver mitochondria trough aging and compare these parameters between males and female rats. The results of the study showed that peroxide production and Mn-SOD expression increase in both sex through aging. While the peroxide production was higher in male rats than the females, the Mn-SOD expression was higher in female rats than the males and this pattern did not changed at all ages. The factors which cause the elevation in Mn-SOD expression in aging is not clarified yet. Since the Mn-SOD gene can easily stimulated by many factors such as cytokines, a factor which is emerging at older ages and did not defined yet may be responsible for this elevation. The similar elevation in peroxide production through aging is conspicuous and may one to think that this factor may be the superoxide radical itself or any endogen molecule stimulated by it. In order to define such a relationship detailed studies are necessary.