Otomobil tekerlerinin titreşim yönünden incelenmesi
Vibration analysis of tires
- Tez No: 408660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFAATDİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kara taşıtları ile yapılan yolculuklarda yolcuların daha konforlu vegüvenli bir seyahat yapabilmeleri için teker-yol titreşimlerinin en düşükseviyede tutulması ve taşıt kabin gürültülerinin azaltılması, teker üstüneyapılan çalışmaların başlıca nedenini oluşturmaktadır.Bu çalışmada, kendi etrafında sabit açısal hızla dönen basit mesnetlidairesel silindir kabuk olarak modellenen dış lastik kuşak kısmı içintitreşim analizleri yapılmıştır. Titreşim analizlerinde kullanılan yerdeğiştirme fonksiyonları, basit mesnetli dairesel silindir kabuk sınırşartlarını sağlayan uygun yer değiştirmeler olarak seçilmiştir.İlk olarak, kabuk elemana ait denge denklemleri ve hareket denklemlerielde edilmiş ve bu denklemler dairesel silindir kabuk elemanauyarlanmıştır. Modeli geliştirmek için lastik şişirme basıncı, yan duvar(sidewall) gerilmeleri ve açısal hız terimleri modele dahil edilmiştir.Bunların sonucunda, modelin matematiksel modeli analitik olarak eldeedilmiştir.Daha sonraki adımda, oluşturulan model için sırasıyla serbest titreşimve zorlanmış titreşim analizleri yapılmıştır. Serbest titreşim analizlerinde modelin doğal frekansları ve mod şekilleri elde edilmiştir. Modelin birdış kuvvet etkisi altındaki davranışını öğrenebilmek amacıyla zorlanmıştitreşim analizleri yapılmıştır. Zorlanmış titreşim analizlerinde, harmonikve impuls kuvvetler nokta ve çizgi kuvvet şeklinde kabul edilmiştir.Yapılan titreşim analizleri; 0, 30, 60, 90 ve 120 km/h'lik taşıt hızlarınakarşılık gelen açısal hızlar için tekrarlanmıştır. Ayrıca, sonlu elemanlaryazılımı kullanılarak modelin bilgisayar benzetimi yapılmıştır.Son olarak, analitik olarak elde edilen eşitliklerin ve bilgisayarbenzetimlerinin sonuçları sunulmuş ve birbirleri ile kıyaslanmıştır. Anahtar Kelimeler : Kabuk eleman, serbest titreşim analizi, zorlanmıştitreşim analizi, dönen lastik teker
Özet (Çeviri)
Studies on tires are mainly aimed to improve passenger safety andcomfort. In order to achieve this, tire-road interactions and cabin noiseneed to be minimized.In this study, the belt of a tire is modeled as a simply supported circularcylindrical shell that rotates around its own axis with constant angularspeed and a vibration analysis is performed. The displacementfunctions, used in vibration studies, are chosen as appropriatedisplacements that satisfy simply supported cylindrical shellconditions.Initially, equilibrium and motion equations are obtained for the shellelement and then they are adapted to a circular cylindrical shellelement. In order to improve the model, tire inflating pressure, sidewalltensions and angular velocity terms are added to the model. In the end,a mathematical model for a tire is analytically obtained.In the next step, free vibration and forced vibration analysis areperformed for the developed model. Model's natural frequency andmode shapes are obtained from the free vibration analyses. Forcedvibration analysis is performed to asses the behavior of model under external forces. Harmonic and impulse forces are assumed as point andline forces in the forced vibration analysis. The vibration analyses areperformed for angular speeds corresponding to 0, 30, 60, 90 and 120km/h vehicle velocities. In addition, simulation of the model is donewith a finite element software.Finally, results of analytically obtained equations and computersimulations are presented and compared to each other.Key Words : Shell element, free vibration analysis, forced vibrationanalysis, rotating tire