Yapı çeliğinde deformasyon ve tavlama sıcaklığının tane yapısına etkisi
- Tez No: 2273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİT YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada? yapı çeliğinin soğuk ön def ormasyorva ve daha sonra tavlanması yla ? malzemenin ic yapısında ve mekanik! özelliklerinde oluşan değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Konu önce teorik olarak incelenmiş ve daha sonra yapılan deneysel çalışmalar özetlenmiştir. Deneylerde deforssasyon bassa ile gerçekleştirilmiş tir. Tavlama sıcaklığı ve sürenin etkilerini belirlemek amacıyla izokronal ve izotErsaî tavlaca teknikleri kulla nılmıştır. Ayrıca malzemede deformasyon yaslanması görül düğünden» bununla ilgili sertlik sonuçları ds tezin kapsa mına alınmıştır. inceleme teknikleri olarak? mikroskobik yöntemler ve sertlik ölçme yöntemi seçilmiştir. Böylece hem iç yapı hem de mekanik özellik değişikleri hakkında fikir edinilmesi ?s.mBç lanmış tır. Sonuçta? dsformasyonun islen? sertleşmesine neden olduğu? tavlama ile de bu sertleşmenin? sıcaklık ve süreye bağlı olarak kısmen ya da tacr.atnen ortadan kalktığı belir lenmiştir. Bu sırada deforsıasyonia tanelerdeki uz&ma ve tavlamayla yeniden kristalleşmenin olucumu mikroyapı fo toğraflar iyi a göster ilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim cf this thesis is the investigation of the changes of mechanical properties and microstructures of material which occur during the cold pre- deformation and then annealing of ordinary steels. First? the subject was reviewed in theoretical aspects and second the experimen tal results were given, in the experiments deformation was realized with compression, isocrsnai and isothermal annealing techniques were used to determine the- effects of temperature and time for annealing» Furtherroore? since the strain aging was seen? hardness measurements associated with the aging were given in the thesis» Microscopic methods and hardness seasurefnents were selected as searching techniques- So r it was aimed to get sorae idea about the changes in Biicrostructures and mecha nical properties. Finally- it «as. observed that -the deformation had caused the work hardening and this hardening relieved with annealing partially or completely-, annealing depending on the annealing tisie and annealing temperature. The elonga tion of the grains by deforsaation and recrystal 1 ization due to the annealing during the preceeding process? were shown in the ©icrostructural photographs.