Çocukların ağız floralarında bulunan streptococcus suşları ve diş çürüklerindeki önemi
Streptococcus species found in oral flora of children and their importance in dental caries
  1. Tez No: 40868
  2. Yazar: SERPİL BAYDAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İCLAL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bayburt Belediye Mezbahasında kesilen 67 sığır ve 22 koyun Sarcocystis sp. en feksiyonu için makroskobik olarak incelendi. Sığırlarda makroskobik kist görülmedi. Fakat koyunların % 13.6'sında makroskobik kistler görüldü. Mikroskobik inceleme için her bir sığır ve koyunun diyafram, özefagus, kalp, dil ve iskelet kaslarından numuneler alındı. Sığır ve koyunların % 100'ünde mikroskobik kistlere rastlanıldı. Sığırlarda mikroskobik olarak, kist duvarı kalınlığına göre iki ayn kist saptandı. înce duvarlı kist ler S.cruzi olarak tanımlandı. Sığırlarda bulunan kalın duvarlı kistlerin S.hirsuta mı yoksa S.hominis mi olduğu belirlenemedi. Sığırlarda mikroskobik kistler özefagusda % 80.6, diyaframda % 62.7, dilde % 86.6, kalpde % 85.1 ve iskelet kasında % 65.7 ora nında bulundu. Koyunların diyaframında % 86.4, özefagusda % 90.9, dilde % 95.5, kalpde % 86.4 ve iskelet kasında % 86.4 oranında mikroskobik kist bulundu. Koyunlar da bulunan mikroskobik kistlerin S.tenella olduğu belirlendi. Bu çalışma sonucunda Bayburt Bölgesi'nde kesimi yapılan sığır ve koyunlarda yüksek oranda Sarcocystis kistlerinin bulunduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A total of 67 cattle and 22 sheep slaugtered in Bayburt slaughterhouse were examined for infection with Sarcocystis spp using macroscopic and microscopic methods of detection. Macroscopic cysts weren't found in cattle, but were found in 13.6 % of sheep. Five different muscle samples were collected from each cattle and sheep. These samples included diaphragm, oesophagus, heart, tongue, and thigh muscles. Microscopic cysts were detected in 100 % of the cattle and sheep. Two types of microscopic cysts in cattle were identified regarding the difference in their cysts wall morphology. Thin walled cysts in cattle were identified as S.cruzi. Thick walled cysts in cattle could not be identified either S.hirsuta or S.hominis on morphological structure. The localisations of microscopic cysts in cattle were in 80.6 % of oesophagus, 62.7 % in diaphragm, 86.6 % in tongue, 85.1 % in heart, and 65.7 % in thigh muscles. The localislations of microscopic cysts in sheep were 90.9 % in oesop hagus, 86.4 % in diaphragm, 95.5 % in tongue, 86.4 % in heart, and 86.4 % in thigh muscles. Microscopic cysts in sheep were identified as S.tenella. As a result of this investigation, that there was high rate Sarcocystis cysts were determined in cattle and sheep slaughtered in Bayburt region.