Jüvenil diyabetli çocukların ağız ve diş sağlığı ile tükürük kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Evaluation of the relationship between the saliva calcium, phosphor, alkaline phosphatase levels and oral and dental health in children with juvenil diabetes
- Tez No: 48681
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ BATIRBAYGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
50 ÖZET: Bu çalışmada, jüvenil diyabetli çocuklarda diş çürüğünün ve periodontal hastalığın durumu ve tükürük Ca, P ve ALP düzeyleri ile etkileşimleri araştırılmıştır. Bu amaçla araştırmaya gönüllü 41 jüvenil diyabetli, 35 sağlıklı çocuk katılmıştır. Çalışmaya katılan çocukların klinik olarak çürük indeksleri, plak ve gingival indeksleri ve cep derinliği değerleri kaydedilmiştir. Çocuklardan karışık tükürük örnekleri alınmış, kalsiyum, inorganik fosfor ve alkalen fosfataz düzeyleri Dacos analizerinde incelenmiştir. Yapılan klinik ve biyokimyasal ölçümler sonucunda diyabetli çocuklarda plak indeksi ve cep derinliği değerleri daha yüksek bulunmuştur. îki grup arasında çürük indeksleri ve gingival indeks yönünden fark bulunmamıştır. Tükürük Ca, P ve ALP değerleri iki grupta da benzer bulunmuştur. Periodontitis ve çürük yönünden insüline bağımlı diyabetli hastaların etkilenmelerini incelemek, hastalığın uzun vadeli komplikasyonlannın önlenmesinde önemlidir.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY In this study, between periodontal disease, dental caries and salivary Ca, P,ALP levels in children with juvenil diabetes, were investigated. For this reason, 41 with juvenil diabetes and 35 healthy children were included. Caries, plaque, gingival indexes and periodontal pocket depth values were recorded. Mix saliva samples were obtained and calcium, inorganic phosfor, ALP levels were measured with Dacos analyser. According to the clinic and biochemical results, plaque index and periodontal pocket depth values were found higher in diabetic children than the control group. Caries and gingival indexes were found not to be statistically significant between two groups, where as saliva Ca,P and ALP values were similar. It is of great importance to establish periodontal and cariological correlations to juvenil diabetes patients so as to avoid long-term dental complications, seconday to the disease.