Ebeveyn ağız sağlığı okuryazarlığının çocukların ağız sağlığı durumuna etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of parental oral health literacy on children's oral health status
  1. Tez No: 676564
  2. Yazar: ESRA OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK BULDUR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı 3-5 yaş grubundaki çocukların ebeveynlerinin ağız sağlığı okuryazarlığının (ASOY) çocukların ağız sağlığı durumuna etkisinin incelenmesidir. Çalışma grubu, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen Temmuz 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı kliniğine başvurmuş olan 315 çocuk hasta ve ebeveynlerinden oluştu. Veri toplama araçları olarak; Türkçe versiyon Ağız Sağlığı Okuryazarlığı Değerlendirme Ölçeği (TOHLAT‐P), Diş Hekimliğinde Yetişkin Okuryazarlığının Hızlı Tahmini (REALD-30), Erken Çocukluk Çağı Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (ECOHIS), Çocuklarda Korku Araştırması Programı Dental Alt Ölçeği (CFSS-DS), sosyodemografik bilgi formu ve ağız ve diş sağlığı muayene formu kullanıldı. Ebeveyn ağız sağlığı okuryazarlığının çocukların ağız sağlığı durumuna etkilerini inceleyen bir yol model oluşturuldu. Yol model; beş içsel (ebeveyn ağız sağlığı davranışları, çocuk dental kaygı seviyesi, çocuk ağız sağlığı davranışları, çürük ve ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi [ASBYK]) ve bir dışsal (ebeveyn ağız sağlığı okuryazarlığı) değişkenlerinden oluştu. Yol modelin uyumluğunu test etmek için yapısal eşitlik modellemesi ve yol analizi kullanıldı. Yol analizine göre değişkenlerin birbiri üzerine doğrudan, dolaylı ve toplam etkileri bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of parental oral health literacy (OHL) on children's oral health status. The study group was chosen with convenience sampling method and consisted of 315 pediatric patients and their parents who were admitted to Sivas Cumhuriyet University, Department of Pediatric Dentistry between July 2020 and December 2020. Data collection tools were as follows: Turkish version Oral Health Literacy Assessment Task (TOHLAT-P), Rapid Estimation of Adult Literacy in Dentistry 30, Early Childhood Oral Health Impact Scale (ECOHIS), Children's Fear Survey Schedule Dental Subscale (CFSS-DS), sociodemographic data form and oral and dental health examination form. A path model was developed to evaluate the effects of parental of oral health literacy (OHL) on children's oral health status. The model consisted of five endogenous (parental oral health behaviors, children's dental anxiety level, children's oral health behaviors, dental caries and oral health-related quality of life [OHRQoL]) and one exogenous (parental OHL) variables. Structural equation modeling and path analysis were used to test the compatibility of the path model. Path analysis revealed the direct, indirect, and total effects of variables on OHRQoL.