Klinik olarak sağlıklı sığır sürülerinde persiste bovine viral diarrhea virus enfeksiyonlarının araştırılması ve epizootiyolojik
Investigation of persistent bovine viral diarrhea virus infection in clinically healthy cattle herds and its epizootiologic importance
- Tez No: 40870
- Danışmanlar: PROF.DR. FERİDUN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
61 6.ÖZET Konya Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitûsü'ne ait 4 sürüde yer alan 112, özel bir işletmeye ait l sürüde yer alan 30 sığır olmak üzere klinik olarak sağlıklı, toplam 142 adet hayvan persiste BVDV enfeksiyonu ve BVDV antikorları yönünden incelendi. Bu amaçla sığırlardan lökosit ve kan serumu örnekleri alındı. 142 adet lökosit numunesinin IFT ile incelenmesi sonucu bir adet III nolu sürüde, bir adet IV nolu sürüde olmak üzere toplam iki sığırda BVDV antijenleri tespit edildi. İlk örneklemeden iki ay sonra bu 2 sığırdan alınan ikinci lökosit örneklerinde BVDV antijenlerine rastlanamadı. Bunun sonucunda 142 sığırdan hiçbirisinin persiste enfeksiyona sahip olmadığı belirlendi. İlk örneklemede BVDV antijeni tespit edilen 2 sığırdan alınan lökosit örneklerinin FDB hücre kültüründe beş kör pasajı takiben ncp karakterde virus içerdikleri saptandı. 142 adet kan serumu örneği BVDV antikorları yönünden serum nötralizasyon testine tabi tutuldu. Hk örneklemede 142 numuneden 113 tanesi (% 79.5) BVDV antikorları yönünden pozitif bulundu. Araştırmada, iki sürüde viremik hayvanlar saptanmış ve seropozitiflik oranı oldukça yüksek bulunmuş olmasına rağmen PI hayvan tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
62 7. SUMMARY Investigation of persistent bovine viral diarrhea virus infection in clinically healthy cattle herds and its epizcotiologic importance. A total of 142 clinically healthy cattle, 112 cattle in four herds from Central Animal Research Enstitute and 30 cattle in one herd from a private farm were examined serologically and for persistent infection with BVDV in Konya. For this aim, leucocyte and blood sera samples were obtained from the animals. BVDV antigens were determined in a total of two animals, one in herd HI and one in herd IV, after examination by IFT of the 142 leucocyte samples. Second leucocyte samples were obtained from 2 cattle two months after the initial sampling and BVDV antigens were not detected again. Thus, anyone of 142 cattle was considered as persistently infected with BVDV. In the first leucocyte samples from two cattle detected BVDV antigens were determined noncytopathogenic BVDV following five blind passages in foetal bovine kidney cell culture. The 142 first blood sera samples were tested against BVDV by SN test. Antibodies to BVDV were detected in 1 13 (% 79.5) of 142 samples. Although viremic cattle and high seropositivity were found in two herds, PI cattle couldn't be detected in this study.