Taşınmaz kültür varlıkları koruma bilgi sistemi - KORBİS
KORBIS - An information system for conservation of the cultural heritage
- Tez No: 408730
- Danışmanlar: PROF. DR. B.IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 554
Özet
Kültür varlıklarının korunması süreci, yapılan tespitler, her türlü proje ve araştırmalar ile bilikte yapının ve uygulamaların güncel durumlarını sürekli belgelemeyi gerektirmektedir. Bu belgeleme ise dünyada ve ülkemizde de tam manası ile yapılamamakta, koruma sürecinin devamının vazgeçilmezi olan bu belgelere istenilen zamanda kolay ve meşakkatsiz bir biçimde ulaşmak mümkün olamamaktadır. Tez kapsamında bu probleme çözüm oluşturan KORBİS adlı bir bilgi sistemi tasarlanmıştır. Sistem kapsamında içerik, uluslararası kuruluş ve organizasyonlar tarafından yayınlanmış olan tüzük, karar ve prensip metinlerinin araştırılması ve problemlerin tespiti ile oluşturulmuştur. Koruma sürecinin sürekliliği bağlamında sistem; tespit, belgeleme, projelendirme, uygulama ve sürekli gözlem ana başlıkları altında mekan içermeyen taşınmaz kültür varlıkları, yapılar ve yapı grupları üzerinden detaylandırılmıştır. Bu detaylandırma kapsamında; varlıklarla ilgili tanımlama bilgileri, mekansal çözümlemeler, sosyal anketler, kanuni süreçler, yapıda bulunan süslemeler ve motif içerikleri, Yapıyla ilgili belge, sözlü yazılı elektronik ve görsel kaynaklar, kurum içi ? kurumlar arası yazışmalar, rölöve restitüsyon, restorasyon ve diğer projeler, değişme bozulmalarla ilişkili olarak fiziksel müdahale kararları gibi bilgilerin uzmanlar tarafından tartışılarak yorumlanabileceği bir forum, uygulama aşamaları ve bu aşamalardan sorumlu kişi bilgilerini içermektedir. Bunlarla birlikte sistem kapsamında her türlü yayınlanmış uluslararası metin, açıklamalı sözlük, yardım menüleri ve yöneticilere ulaşım mümkün olmaktadır. Sistem internet ve intranet üzerinden çalışacak şekilde ASP:NET tabanı ve visualbasic dili kullanılarak oluşturulmuştur. Tüm bunlar yapılırken ise, gerekçelerden yola çıkılarak oluşturulan ülkemiz özelinde ve genelde kültür varlıkları ile ilgili bilgi sistemleri için bir standart oluşturulmuştur. Oluşturulan sistem ve standart ise, Beypazarı ilçesinden seçilen çeşitli tiplerde yapı, yapı grubu ve mekân içermeyen kültür varlıkları üzerinden sınanarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Process of conservation of cultural property requires constantly documenting current conditions of the buildings and operations through detections, all kinds of projects and researches. This documentation cannot be completely achieved in the world and in our country, and it is not possible to access easily to these documents, which are indispensable part of maintenance of protection process, at desired time without any difficulty. Within the scope of the thesis, an information system named KORBİS that creates solution to this problem was designed. The content of the system was formed through review of regulations, decisions and principle texts issued by international institutions and organizations and through determination of the problems. In the context of continuity of the protection process, the system was detailed over non-spatial immovable cultural properties, buildings and building groups under the titles detection, documentation, project designing, implementation and continuous observation. Within the scope of this detailing; the forum, in which experts can discuss and comment on the information such as cookies, spatial analyses, social surveys and legal processes related to the properties, decorations and motif contents in the buildings, documents, verbal, written, electronic and visual resources, intra-organizational ? inter-organizational correspondences, survey, restitution, restoration and other projects related to the building and physical intervention decisions about changes and distortions, contains implementation stages and persons responsible for these stages. In addition, within the scope of the system, it is possible to access to all kinds of international texts, explanatory dictionaries, help menus and administrators. The system was based on ASP.NET in such a way that it would work via internet and intranet. It was formed by using visual basic language. In all this period, a standard was created for information systems related to cultural properties both in our country and in the world. The system and standard created was presented through trial over buildings, building groups and non-spatial cultural properties in different types chosen from Beypazarı district.