Karayolu taşıtlarında enerji verimliliği ve etki eden faktörlerin incelenmesi
Energy efficiency in the road transportation vehicles and investigation of factors affecting
- Tez No: 408729
- Danışmanlar: PROF. DR. H. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ulaşım, Energy, Transportation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Enerji kaynakları açısından dışa bağımlı bir ülke olmamız, enerjinin üretiminden tüketimine kadar tüm evrelerde verimli kullanımı zorunlu kılmaktadır. Türkiye'de tüketilen enerjinin yaklaşık %20'si ulaştırma sektöründe olup enerji kullanımının %99'unu petrol ürünleri oluşturmaktadır. Sektör bu yönüyle tamamen dışa bağımlı durumdadır. Ulaşımda karayolu taşımacılığını yoğun olarak kullanan (yolcu taşımacılığının %95'i, yük taşımacılığının da %91'i) karayolunda enerji verimliliği anlamında yapabilecekler bu çalışmada irdelenmiştir. Bunların başında toplu taşımanın özendirilmesi ve artırılması yer almaktadır. Toplu taşımanın artırılması ile başlayacak önlemler, şehir içi trafik yoğunluğunu azaltmaya yönelik önlemler, farklı ulaşım türlerinin entegrasyonu ve yönetimi gibi pek çok önlem ile devam ettirilebilir. Ayrıca yakıt ekonomisi iyi olan araçların teşvik edilmesi, yeni hibrit ve elektrikli araçların kullanımının yaygınlaştırılması gibi motorlu taşıtlara yönelik enerji verimliliği önlemleri uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Being a country dependent on foreign sources of energy necessitates efficient use of energy at all stages from its production to its consumption. Of all the energy consumed in Turkey, 20% is in the transportation sector and petroleum products constitute 99% of this energy usage. In this respect the sector is completely foreign dependent. This study explores the possibilities in terms of energy efficiency for Turkey which utilizes roads intensively for transportation (95% of passenger transportation and 91% of freight transportation). Foremost among these are promoting and increasing public transportation. Measures taken to increase public transportation can be extended with several measures such as reducing urban traffic density and the integration and management of different types of transportation. In addition, energy efficiency measures such as promoting vehicles with good fuel economy and the propagation of new hybrid and electric vehicles should be implemented.