Avrupa Birliği adaylık sürecinde Türkiye'de mali sürdürülebilirlik üzerine sayısal bir araştırma
A quantitive study on Turkey's fiscal sustainability during the process of European Union candidacy
- Tez No: 408747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ekonomik istikrar devletlerin gerçekleştirmesi gereken en büyük hedeflerden birisidir. Ekonomik istikrarın sağlanması için para politikası araçları ve maliye politikası araçlarının uyumlu bir şekilde koordine edilmesi ve yürütülmesi gerekmektedir. Her iki aracında efektif bir şekilde işleyebilmesi için bazı ekonomik göstergelere dikkat edilmesi, bu politikaların sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir.Bu çalışmada Avrupa Birliğinin 27 üye ülkesi ve Türkiye'de mali sürdürülebilirlik göstergelerinden birisi olan bütçe açıklarının sürdürülebilirliği incelenmeye çalışılmıştır. Bütçe açıkları Maastricht Kriterleri ve makroekonomik göstergeler çerçevesinde değerlendirilmeye alınmıştır. Dönem olarak 2000-2009 dönemi alınmış, analiz tekniği olarak ise Panel Veri Analizi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda bütçe açıkları ile borç stoku ve enflasyon oranı arasında pozitif (artan-artan), faiz dışı bütçe dengesi ile negatif (azalan-artan) bir ilişki bulunmuştur. Sonuçlar ışığında politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Economic stability is one of the most important goals of government. Monetary policy and fiscal policy instruments must be coordinated and performed in a harmonious way for providing economic stability. Within these instruments are some economic indicators that must be monitored for maximum efficiency of each instrument, as each has a crucial importance for sustainability.27 European Union member countries? and Turkey?s budget deficit sustainability, one of the fiscal sustainability indicators, was analyzed in this thesis. Budget deficits were evaluated within Maastricht criteria and macroeconomic indicators. The analysis technique used was the panel data analysis technique, and the time line of analysis was 2000 to 2009.From the analysis a positive correlation was found between budget deficits and debt stock and inflation rate. A negative correlation was found between the budget deficits and primary balance. Policy recommendations are offered at the sight of results.