İlaçlara benzer yeni makromoleküllerin ve geçiş metal komplekslerinin karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktiviteleri, sentezleri için mikrodalga ışınlanma ve konvansiyonel ısıtma yöntemleri
Mi̇crowave irradi̇ati̇on and conventi̇onal heati̇ng methods for synthesi̇s,characteri̇zati̇on and anti̇mi̇krobi̇al acti̇vi̇ty of new pharmaceuti̇cal related macromolecules and thei̇r transi̇ti̇on metal complexes
- Tez No: 408746
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZ MOHAMMED AGH ATABAY, DOÇ. DR. METİN TÜLÜ, DOÇ. DR. AHMET ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yeni metod mikrodalga (L1-9, L17-22) ve konvansiyonel Isıtma metodu ile makromolekül ligandlar sentezlendi (L1-L22). (L9) ligandının dört aldehit (5-bromo-2-formilpiridin, 5-bromo-3-formilpiridin, 3-bromo-4-formilpiridin, 2-bromo-5-formilpiridin) ile imin makromolekülleri sentezlendi (L13-L16). (L7) ligandının PdX2 (X: Cl, Br, I) ile kompleksleri oluşturuldu. Bu ligandların ve komplekslerin yapısal özellikleri, elemental analiz ve FT-IR, FT-Raman, 1H, 13C NMR spektroskopileri ile incelendi. (L1-L5) ligandların bazı bakteri ve maya kültürlerine karsı antibiyotik ve antifungal aktiviteleri disk difüzyon ve seyreltme metodu ile belirlendi. Disk difüzyonu metodu ile elde edilen sonuçlar Amikacin, Cefotaxime, Ampicillin, Vancomycin, Ketaconazole, Clotrimazole, Nystatin, Ketaconazole, Clotrimazole gibi standart antibakteriyel maddelere karşılaştırıldı. Seyreltme metodu ile elde edilen sonuçlar Gentamicin ve Nystatin standart antifungal maddelerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Macromolecular ligands were synthesized by microwave (L1-9, L17-22) and conventional heating methods (L1-L22). The ligand (L9) was reacted with four different aldehydes (5-bromo-2-formilpiridin, 5-bromo-3-formilpiridin, 3-bromo-4-formilpiridin and 2-bromo-5-formilpiridin) forming imine products (L13-L16). Palladium halides PdX2 (X: Cl, Br, I) complexes with the ligand (L7) were also prepared. The structural feature of these ligands and the complexes were studied by elemental analysis, FT-IR, FT-Raman, 1H and 13C NMR spectroscopy. Antibiotic and antifungal activities of the ligands (L1-L5) were evaluated using disk diffusion method and dilution method, against several bacteria and yeast cultures. The obtained results from disk diffusion method were compared with Amikacin, Cefotaxime, Ampicillin, Vancomycin, Ketaconazole, Clotrimazole, Nystatin, Ketaconazole and Clotrimazole. The results from dilution method were compared with Gentamicin and Nystatin.