Nano boyutlu elektroaktif - katalizör sentezi ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of activated carbon based catalysts
- Tez No: 408752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, alkali yakıt hücrelerinde kullanılmak üzere aktif karbon destekli nikel, gümüş ve ikili nikel-gümüş katalizörler akımsız biriktirme yöntemi ile hazırlandı. Katalizörlerin yüzey ve mikro yapıları SEM ve EDAX yöntemleri ile aydınlatıldı. Metanol, etanol, sodyumborhidrür ve hidrojen peroksite karşı katalizörlerin elektrokimyasal aktiviteleri alkali çözeltide dönüşümlü voltametri yöntemi ile incelendi.Dönüşümlü voltametri çalışmalarında aktif karbon toz destekli Nikel katalizörün (Ni/C) hidrojen peroksit varlığında diğer katalizörlere göre daha yüksek akım değerlerine ulaştığı tespit edildi. Tarama hızının kara kökü ile anodik pik akımları grafiğe geçirildiğinde elde edilen doğru katalizörün difüzyon kontrollü bir süreç izlediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, nickel, silver and binary nickel-silver deposited activated carbon electrode (Ni/C, Ag/C and Ni-Ag/C) prepared by electroless deposition method were examined for their electrocatalytic activities towards the oxidation of hydrogen peroxide, natriumborohydride, methanol and ethanol in alkaline solutions. The surface microstructures were examined by SEM and EDAX methods. The methods of cyclic voltammetery (CV) were employed.In CV studies, in the presence of hydrogen peroxide Ni deposited activated carbon powder electrode shows a significantly higher response for hydrogen peroxide oxidation. The anodic peak currents show linear dependency upon the square root of scan rate. This behavior is the characteristic of a diffusion controlled process.