Black impressed ware of Alalakh / Tell Atchana from second millennium BC
Alalakh / Tell Atchana'dan 2. bin yıla ait siyah baskılı seramik
  1. Tez No: 408761
  2. Yazar: SU ALARA ACEROL
  3. Danışmanlar: PROF. ASLIHAN YENER, YRD. DOÇ. CAROLYN ASLAN, PROF. KEMALETTİN KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez Antakya yakınlarında bulunan Tell Atchana/Alalakh höyüğünde bulunan Siyah Baskılı seramiği inceliyor. Siyah Baskılı seramik Geç Tunç Çağında ortaya çıkan ve sonrada aniden ortadan kaybolan özel bir seramik türü (M.Ö. 1600-1400 arasında). Siyah Baskılı seramiği, Alalakh'ta kullanılmış olan diğer tür seramiklerden ayıran belli özellikleri bulunmaktadır. Bunlar arasında dekorasyon, kullanılmış olduğu seramik tipleri, bulunduğu bazı ortamlar bu durumu kanıtlar nitelikte. Metodoloji, Alalakh'tan elde edilen arkeolojik belgelere dayandırılmıştır. Seramikler 2006-2010 kazı sezonları ve Woolley'nin kazılarında (1936-1939 ve 1946-1949) çıkarılmış olan Siyah Baskılı seramikleri inceleyip, bulundukları ortamları höyüğün değişik yerlerinden gelen seramik parçaları birbirleriyle karşılaştırıldı. Bu inceleme Tell Atchana dışındaki arkeolojik alanların da incelenmesini gerekli kıldı, bunlar arasında Mısır kadar uzak bölgeler ve Tarsus kadar yakın alanlar da dahil. Metodoloji petrografik araştırmaları da kapsıyor. Bu yöntemle kilin yapısındaki mineral ve taş parçacıkları inceleniyor. Bu sayede kilin yerel mi olduğu ya da yerel mineraller ve parçacıklar içerip içermediği anlaşılıyor. Bu, Siyah Baskılı seramiğin yerel ve biricik bir üretim olduğunu gösteriyor. SBS az çalışılmış bir konu, bu tez bu konunun ayrıntılı şekilde incelendiği ilk çalışma olma özelliğine sahip. Ayrıca yerel seramiği ve üretimini anlamak için de önemli bir çalışma. Bu tezde yapılan petrografik inceleme Amuk ovası için çokça ihtiyaç duyulan daha büyük bir seramik petrografisinin alt kümesi görevini görmekte. Ayrıca SBS'nin kullanıldığı dönemi belirleyerek Tell Atchana'daki daha büyük kronolojik problemlerin çözümü için de katkı da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the Black Impressed Ware of Tell Atchana, which is located near Antakya. The Black Impressed Ware is a Late Bronze Age ceramic that appears in Atchana as a special pottery type for this mound and then suddenly disappears (from1600 to 1400 BC). It has specific features that mark it as a different kind of ware from the other wares used in Tell Atchana; the decoration, the pottery types and the context it was used in indicate its special usage. The methodology is based on the archaeological records of Tell Atchana, the ceramics that came from different parts of the mound between the excavation seasons of 2006-2009 and Woolley?s excavations are examined, their contexts and usages are also compared. This also includes examination of other sites such as Egypt and closer sites like Tarsus. The methodology includes ?thin-section petrography? which analysis minerals and rocks in clay which shows whether the clay is local to the region or has locally available minerals and other inclusions. This method proves the uniqueness and locality of this ware. BIW is an understudied subject; this thesis serves as the first study to do a detailed research on it. It also serves as an important step to understand local pottery and local pottery production. The petrographic research is a subset for a much needed larger petrographic research for the region. The thesis creates a time span for when this ware was used at Alalakh and by doing so helps towards solving the bigger problem of chronology at Tell Atchana.