Çanakkale Savaşları etrafında teşekkül eden halk anlatıları: Çanakkale örneği
Folk narratives occurred around the Gallipoli Campaign: The case of Çanakkale
- Tez No: 408816
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Sebepleri ve sonuçları göz önünde bulundurulduğunda Çanakkale Savaşları, Türk milletinin ve dünya devletlerinin kaderini derinden etkileyerek tarihin akışına farklı bir yön veren savaştır. Çanakkale Savaşları savaşa katılan asker sayısı, kullanılan teknoloji, uygulanan stratejik planlar bakımından da tarih içerisinde dikkat çekmiştir. Bunların da ötesinde bu savaştaki asker zâyiâtı büyük orandadır ve bu durum savaşan her iki tarafı hem savaş esnasında hem de savaştan sonraki dönemde derinden etkilemiştir. Çanakkale Savaşları, bu tarihî önemi ve etkisinden dolayı Türk halk kültürü içerisinde bazı folklorik ögelerin doğuşuna sebebiyet vermiştir. Halk muhayyilesi bu büyük ve önemli tarihî olayın etrafında çok sayıda anlatı türetmiştir. Bu anlatıların hem savaşın olduğu dönemde hem de savaş sonrası dönemde üretilmeye devam etmiş olması, konunun hassasiyeti ve popülerliği, bu anlatıların halk arasında yayılmasına ve aktarılmasına sebebiyet vermiştir. Bu anlatılar büyük oranda halk arasında anlatılıp dinlenilmekle beraber zaman zaman eleştirilere de uğramıştır. Bu çalışmanın amacı Türk tarihî, Türk milleti ve Türk halk edebiyatı açısından çok önemli bir yere sahip olan Çanakkale Savaşları'nın etrafında teşekkül etmiş halk anlatılarının tespitini yaparak bunları sınıflandırmaktır. Bununla beraber bu çalışma, anlatıların hangi sâiklerle üretildiği, neden bu kadar popüler olduğu, sosyolojik açıdan hangi ihtiyaçlara cevap verdiği ve bu anlatıların Türk halk kültürü içerisinde yer alan diğer anlatılarla hangi benzerlikleri gösterdiğini tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Gallipoli Wars influenced deeply the destiny of the Turkish nation and the other states of the world and changed the historical process considering the reasons and consequences of the wars. Gallipoli Wars was a remarkable war in terms of amount of the soldiers, the technology and strategic plans in the wars. The loss of the soldiers was higher in the wars and this issue influenced deeply both sides either during or after the war. Gallipoli Wars led to forming some folkloric elements in the Turkish folk due to the historical importance and impressions. The imagination of the folk produced numerous narratives around these important historical events. These narratives have been produced during and after the war. The narratives were spread and narrated in the folk due to the popularity and emotionality. These narratives also have been criticized by the time. The aim of this study was to determine and classify the narratives occurred around Gallipoli Wars important for Turkish nation. However, the present study aimed to determine the reasons of occurring of these narratives, the popularity, supplying of which needs sociologically and also the similarities between these narratives and the other narratives in the Turkish folk culture.