Kolektif bellek bağlamında Çanakkale Savaşı'nın Türk ve Anzak belleğindeki yeri
The place of çanakkale battle i̇n the context of collecti̇ve memory i̇n Turki̇sh and Anzac memory
  1. Tez No: 586016
  2. Yazar: CANSU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN HIDIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Tarih, Radio and Television, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bellek insanlığın sahip olduğu en büyük mirastır ve sürekli canlıdır. Kişinin belleği geçirdiği alışveriş süreci ile gruplara, toplumlara yayılarak kolektif bir boyut kazanmıştır. Kolektif bellek toplumların sahip olduğu, oluşturulan ortak duygu ve düşünceler etrafında şekillenen insanların temsil ettiği bir süreçtir. Yaşanılan savaşlar, soykırımlar, zaferler , vb. kolektif belleğin konusun oluşmasını ve kuşaklar arasında yayılmasını sağlamaktadır. Tez çalışmamızda 1915 yılında Çanakkale'de yaşanan ve dünya tarihini etkileyen Çanakkale Savaşı'nın Türk ve Anzak milletlerinin kolektif belleğindeki yerinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Memory is the greatest legacy of humanity and it is constantly alive. The person's memory has gained a collective dimension by spreading to groups and societies through the shopping process. Collective memory is a process that is represented by the people formed by societies and formed around common feelings and thoughts. The wars, genocides, victories, etc. it provides for the formation of the collective memory and its spread among the generations. The aim of this study is to investigate the position of the Çanakkale War in the collective memory of the Turkish and Anzac nations in Çanakkale in 1915.