Menenjitli hastalarda kan ve BOS beta-2 mikroglobulin değerleri
  1. Tez No: 40888
  2. Yazar: FATMA NARTER (KAYA)
  3. Danışmanlar: DR. SERPİL YAVRUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
-49 ÖZET Menenjit şüphesiyle lomber ponksiyon yapılan 67 hastada BOS'ta ve kanda p2-M düzeyleri tespit edildi. BOS bulguları normal olan hastalar kontrol grubu olarak seçildi. Meningismusu olan bu grupta p2-M seviyeleri serumda 2.078±0.711 mg/l, BOS'ta 1.10±0.91 mg/l olarak tespit edildi. BOS ve serum p2-M düzeylerinde cinsiyet farkı saptanmadı. Pürülan menenjitli çocuklarda BOS P2-M'i 5.83±6.27 mg/l, aseptik menenjitlerde 3.44±2.62 mg/l, tüberküloz menenjitli olgularda ise 6.90+2.97 mg/l olarak saptanırken serum p2-M düzeylerinde artış saptanmadı. İntratekal olarak sentezlendiği gösterilen BOS p2-M'i menenjitin tanısında ve hastalığın aktivitesini izlemede yardımcı bir markır olarak olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY Beta-2 microglobulin was determined in 67 patients with suspicion of meningitidis. The patients with meningism had normal spinal fluid values. The concentration of beta-2 microglobulin in the cerebrospinal fluid (CSF) of control patiens was 1.10±0.31 mg/l while the serum concentration was 2.078±0.711 mg/l. No differences according to sex were found. The p2-microgtobu(in content of CSF in children with bacterial meningitidis was 5.83±6.27 mg/l, in children with viral meningitidis was 3.44±2.62 mg/l, in children with tuberculosis meningitis was 6.90±2.97 mg/l. In these patients the serum concentrations of beta-2-microglobulin did not differ significantly from control patiens. p2-M that is produced intrathecal^ during meningitis, might mirror inflammatory events and be related to disease activity.