Menenjit'li hastalarda, BOS ve kanda, kreatin foskokinaz, laktat dehidrojenaz ve aldolaz enzimlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 6418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 12 ABM'li ve 11 VM'li hasta ile 33 sağlam şahsın kan ve BOS örneklerinde LDH, CPK, aldolaz aktivitelari ile BOS örneklerinde protein, glikoz ve klo- rür düzeyleri araştırıldı. İstatistiksel değerlendirilmede ABM'li hastalarda kontrol grubuna göre serum CPK aktivitesi (P^O.Ol), BOS LDH ve aldolaz aktiviteleri iie protein önemli derecede yüksek (P< 0.001), glikoz önemli derecede düşük (P^ 0.001) serum LDH ve aldolaz aktiviteleri ile BOS CPK aktivitesi ve klorür düzeyleri istatistiksel olarak farksız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study; LDH, CPK and aldolase activities are determined in the serum and protein, glucose, cloride and above enzyme activities in the CSP of 12 patients with acute bacterial meningitis (ABM) and 11 patients with vi ral meningitis (VM) and 33 healty control subjects.