İşitme ve konuşma özürlülerde kromozom analizi dermatoglifikler ve pediğri çalışmaları
Chromosomal analysis, dermatoclyphics and pedigree investigations of cases with hearing and speech defects
  1. Tez No: 5026
  2. Yazar: Y.SELMA SÜNGÜ(ÜLKER)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
7- ÖZET B« araştırma, Sivas sağır dilsizler okulunda işit me ve konuşma özürünün; kalıtım dunumu, dermatoglifik sap ma ve kromozom aberasyonları ile ilgisi incelenmiştir. Kalıtımın, % 82' si otozomal ressesif ve % 5'i otozomal dominant olarak bulunmuştur,.
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY CHROMOSOMAL ANALYSIS, DERMATOCLYPHİCS AND PEDİGREE INVESTIGATIONS OF CASES WÎTH HEARÎNG AND SPEECH DEFECTS This research was carries out on the students of the Sivas deaf and mute school and the relation between their hearing and speech defects and heredi tary background, dermatoglyphics deviations and chro mosomal aberration has been investigated. Inheritance was found to be 82 % autosomal re cessive and 5 % autosomal dominant. In such a case, it statiscally became evident (p ^0,05) that those with a familial hearing and speech defect history are faced with a risk of recurrence more than those without any familial background. It has also been established that 13 % suffered from hearing and speech defects as a result of the sequels of meningitis. Dermatoglyphically, the number of arches on the fingers of the right hands of males and females and ul nar loops on the right and left hands of females displa yed a dermatoglyphic deviation from those of the normal population and was found to be statistically significant (p-^0,05).