Pop sanatta portre imgesi
Portrait image in pop art
  1. Tez No: 408881
  2. Yazar: OZAN KENGER
  3. Danışmanlar: PROF. CANAN ATALAY AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yüzyıllar boyunca sanatta uygulamalar ve fikirler sahip oldukları üslup ve anlatımlarla bir araya gelip etkilendikleri yönde belli dönemlere göre akımlar oluşturmuşlardır. Bu akımlar belirli zaman dilimi içerisinde birbirinden ayrılıp yeni fikirleri desteklemişlerdir. 20. Yüzyılda“Modern Sanat'' hareketleri, kitlelerin sahip olduğu sosyal, kültürel ve ekonomik değişimlerden etkilenerek yeni dönem olan ”Çağdaş Sanat''ın oluşmasına neden olmuştur. 1960'lara doğru İngiltere ve Amerika'da endüstrinin etkileri insanlarda olduğu gibi sanatta da hissedilmeye başlanmıştır. Bu dönemlerde ortaya çıkan Pop Sanatı, özünde reklam araçları, popüler nesne ve ikon karakterleri kullanan bir sanat akımı olmuştur. Pop Sanatı, kitle kültürünün oluşturulması ve Amerika'nın yükselmesinde büyük etkisi olmuştur. Bu tezde pop sanatçılarının, ikon karakterin portrelerini işlemesi ve değişen dünyayı tek cümleyle anlatan Andy Warhol'un "Herkes bir gün on beş dakikalığına ünlü olacak'' sözüyle yola çıkılarak oluşturulmuştur. Uygulama olarak çalışılan portreler serisinde yakın çevrede bulunan kişilerin ve popüler insanların yan yana sergilenişini ve aslında popülerliğin Warhol'un dediği gibi kolaylaşacağının bir ispatı olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Together with the ideas that they have for centuries in the arts and narrative practices and stylistic direction that is affected by movements formed according to certain periods. These currents within a certain period they supported and separated from each other new ideas. 20. Century“Modern Art”movement of the masses, social, economic and cultural changes influenced by the new term“Contemporary Art”has led to the formation of the flow. The effects of the industry in the 1960s towards humans as it is in England and America began to be felt in the art. Pop Art emerged in this period that, in essence, advertising tools, there has been a new art movement that uses the popular and iconic characters in the object. The creation of mass culture and Pop Art in America's rise has had a major impact. In this thesis, pop artists Andy Warhol's iconic portraits of the handle in one sentence describing the character and changing the world, 'In the future, everyone will be world-famous for 15 minutes.' with the words created on the basis. In the series of portraits of the people and popular persons in the vicinity as the application studied side-by-side display, and popularity is actually Warhol, as said, has been studied as a proof that it is much easier.