Kalkolitik Smintheion (Gülpınar) yerleşimi çanak çömlekleri üzerindeki teknolojik izler
Technological marks on the pottery of Chalcolithic Smintheion (Gülpınar) settlement
- Tez No: 408882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA YALÇIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kuzeybatı Troas bölgesinde ilk izlerinin tespit edildiği“Kumtepe IA-Beşik Sivritepe-Gülpınar Kültürü”diye bilim dünyasına duyurulan ve daha sonraları Orta Kalkolitik döneme tarihlenen bu kültürün, aslında tüm Batı Anadolu bölgesine yayılmış olduğu gözlemlenmektedir. 2000'li yıllara kadar çok az sayıda yerleşimle tespit edilen“Kumtepe IA-Beşik Sivritepe-Gülpınar Kültürü”2015 yılına geldiğimizde, kazı ve yüzey araştırmalarının artmasıyla Balkanlar, Yunanistan Anakarası, Ege Adaları ve Batı Anadolu geneline yayılmış olduğu anlaşılmaktadır 2004-2014 kazı sezonları arasında sistematik kazı çalışmalarının ardından Kalkolitik Gülpınar yerleşimi, bu kültürün tanımlanabilmesi bakımından, Batı Anadolu yerleşimleri içerisinde önemli bir noktada yer almaktadır. Yerleşimin, gerek mimari gerek seramik gerekse diğer ele geçen buluntuları bir bütün içerisinde değerlendirildiğinde, Batı Anadolu arkeolojisi açısından, özellikle bölge de pek fazla verinin olmadığı Orta Kalkolitik dönemi daha iyi anlamamıza yardım edeceği düşünülmektedir. Bu kapsamda Batı ve İç Anadolu, Balkanlar, Yunanistan Anakarası ve Ege Adalarındaki yerleşimler bu tez çalışmaları dahilinde araştırılarak, Batı Anadolu kronolojisine göre Orta Kalkolitik döneme tarihlenen seramiklerin; yapım teknikleri, bezeme teknikleri ve teknolojik izleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu bakımdan Orta Kalkolitik döneme tarihlenen Kalkolitik Gülpınar yerleşiminde ele geçen seramiklerin teknolojik açıdan incelenmesi, Batı Anadolu arkeoloji çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The initial data about the“Kumtepe IA-Beşik Sivritepe-Gülpınar Culture”attributed to the Middle Chalcolithic period in the Northwest Troad region has clarified that it was widely spread out to the West Anatolia. The cultural horizon, which named“Kumtepe IA-Beşik Sivritepe-Gülpınar”, is represented by limited archaeological findings and settlements until 2000's. At present regarding to the new excavations and surveys yielded vast majority of similar findings from contemporaneous sites in Balkans, Greece Mainland, Aegean islands and West Anatolia was confirming the dispersal of this culture. After the systematical excavations conducted between the years 2004 and 2014 at the site within the evaluation of the archeological data yielded from the excavations of Chalcolithic Gülpınar provides us about diverse aspects of this culture by its architecture, pottery and other archeological findings. Due to the limited evidence regarding to the Middle Chalcolithic period, the prehistoric settlement is one of the promising sites that shed light on this poorly understood period in West Anatolian archeology. In conclusion this thesis aims to interpret the pottery tradition of the settlement via technological marks associated with their production and decoration techniques on potteries. The diagnostic samples were deeply examined within the comparative pottery assemblage examples from the contemporaneous prehistoric sites of West and Central Anatolia, Balkans, Greece mainland and Aegean islands. By examining the pottery tradition and technology of Chalcolithic Gülpınar which is attested to poorly understood period of Middle Chalcolithic consider us that it will be a valuable contribution to the West Anatolian archaeology.