Artvinlilerin göç tercihlerinde Bursa'nın yerinin sosyo - ekonomik ve mekânsal analizi
Socio - economic and spatial analysis of location of Bursa at the migration prefences of Artvin People
  1. Tez No: 408899
  2. Yazar: SELİN BAHÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELVER ÖZÖZEN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Günümüzde Bursa; sanayi ve ticaret kenti olmasının yanı sıra iş ve eğitim olanaklarının gelişmişliği, sosyal-kültürel imkânları ve coğrafi yapısının elverişliliği gibi sahip olduğu birçok özelliği nedeniyle önemli göç çekim merkezilerinden biri haline gelmiştir. Osmanlı Devletinin son dönemlerinden günümüze nüfus artışını büyük ölçüde göçlerle sağlayan Bursa'ya özellikle Kafkas ve Balkanlar'dan zorunlu göçler olmuştur. Ayrıca 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında Artvin'den Bursa'ya yönelik göçler tarihsel ve kültürel bir geçmişe sahip olması nedeni ile günümüze kadar devam etmiştir. İç göç ile ilgili ulusal literatürde Bursa'yı da kapsayan birçok çalışma bulunmakla birlikte Artvin'den Bursa'ya yönelik yoğun göçler hakkında herhangi bir çalışma yapılmamış olması bu çalışmanın önemini vurgulamaktadır. Nitekim 2014 yılı TUİK verilerine göre Bursa nüfusunun % 2,30'u Artvin iline doğumludur. Bu iç göç çalışmasıyla; Artvin'in göç verme nedenleri, Artvinlilerin göç tercihlerinde Bursa'nın yeri, Bursa'daki uyum süreçleri ortaya konulmuştur. İstatiksel analiz yöntemi olarak Sınıflandırma Ağacı Yöntemi kullanılmış olup, Artvin'den Bursa'ya gerçekleştirilen göçlerin nedenleri üzerinde etkili olan faktörlerin modellemesi yapılmıştır. Araştırma sonucunda Artvin'in göç verme nedeninin genel olarak ekonomik temelli olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra sosyo-kültürel özelliğin, zorlu topoğrafik şartların ve sosyal ağların göç etme nedenleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Artvin'den göç etme nedenleri ile Bursa'yı tercih etme nedenleri arasında güçlü bir ilişki vardır. Bunun yanı sıra Bursa'nın sosyo-kültürel imkânlarının, yaşam standardının yüksek oluşunun, coğrafi açıdan barındırdığı çeşitliliğin ve Artvin'e benzerliğinin de etkili olduğu görülmüştür. Artvinlilerin Bursa'ya kısa sürede uyum sağlamaları üzerinde sosyal ağlarının etkili olduğu belirlenmiştir. Bu durum Bursa'da yaşayan Artvinlilerin kültürel kimliklerini korumalarına ve Artvin ile kültürel bağlarını devam ettirmelerine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, Bursa has become one of the important migration-receiving centers due to the development of work and education opportunities, socio cultural facilities and convenience of its topography as well as its being an industry and trade center. There has been forced migrations from especially Caucasus and the Balkans to Bursa which has raised its population by the help of migrations from the last periods of Ottoman Empire to modern days. Also following the Ottoman Empire-Russia War (1877-1878) the migrations from Artvin to Bursa has continued until today because of the fact that it has historical and cultural background. Although there are lots of studies about internal migration including Bursa in national literature, the fact that any research hasn't been done about migrations from Artvin to Bursa emphasizes the importance of this study. According to the data retrieved from the Turkish Statistic Institute as of 2014 2.3% of the population in Bursa was born in Artvin. The reasons for the people of Artvin's immigration, where Bursa stands in their immigrational preferences and also their adaptation process to Bursa have all been explained in this study. The classification tree will be used as the statistical analysis method to model the factors which most influence the immigrations from Artvin to Bursa. The research result shows that the majority of Artvin's migrations stem from economic issues. Along with economic issues it is shown that socio-cultural characteristics, rough topographical conditions and social networks are also influential on the decision to migrate. Also there is a strong connection between the reasons to migrate from Artvin and the reasons to immigrate to Bursa. Bursa's socio-cultural opportunities, high life standards, geographical diversity and similarities to Artvin are influential factors. Social networks also have a positive effect on the adaptation process for the people that migrated from Artvin to Bursa. This situation allowed people who were originally from Artvin to preserve their cultural identities and continue their cultural bonds with Artvin after having immigrated to Bursa.