Psöriatik artritli hastalarda yaşam kalitesinin psöriazis ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
Comparison of quality of life the patients with psoriatic arthritis with psoriatic patients and healthy individuals
  1. Tez No: 567517
  2. Yazar: NİHAL TEZEL
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş Psöriazis sıklıkla dirsek ve diz ekstansör yüzlerinde ve saçlı deride bulunan; sınırlı, eritemli plak ve papüller üzerinde yerleşmiş, parlak skuamlar ile seyreden kronik inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Psöriatik artrit (PsA), psöriazis ile birlikte olan kemik proliferasyonu, osteolizis ve entezis bölgelerinin tutulumu ile karakterize olan inflamatuvar bir artrittir. Tedavideki önemli gelişmelerle birlikte PsA'da değerlendirme ve son durum ölçütlerine ilgi artmıştır. Psöriatik Artrit Yaşam Kalitesi ölçeği (Psoriatic Arthritis Quality of Life Index/PSAQoL) PsA' ya özgül olarak geliştirilmiştir. Çalışmamızda psöriazisli ve psöriatik artritli hastalarda sağlıklı bireylere göre ve birbirlerine göre yaşam kalitesini ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri incelemeyi amaçladık. Method Çalışmamıza Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon izlem polikliniğine Temmuz 2011 – Şubat 2012 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri 80 PsA'lı hasta, 40 psöriazisli hasta ve kontrol grubu olarak 40 sağlıklı kişi dahil edildi. PsA tanısı CASPAR kriterlerine göre konuldu. Hastaların demografik verileri , psöriazis ve PsA süresi, tırnak tutulumu, daktilit varlığı sorgulandı ve kaydedildi. Olguların ayrıntılı omurga ve periferik eklem muayeneleri yapıldı. Hastalık aktivitesi değerlendirilirken DAS28, DAREA, BASDAI, ASDAS-CRP ölçütleri kullanıldı. Fonksiyonel değerlendirme için HAQ-S uygulandı. VAS ağrı skoru kaydedildi. Yaşam kalite değerlendirilmesi için Psöriatik Artrit Yaşam Kalitesi Ölçeği PSAQoL kullanıldı. Sonuç Gruplar arasında yaş ortalaması açısından anlamlı fark yoktu. Gruplar arasında cinsiyet dağılımı açısından anlamlı fark yoktu. İki grup arasında psöriazis süresi açısından anlamlı fark yoktu. Her iki grupta pitting en sık rastlanan tırnak değişikliği idi. Tırnak tutulumunun tipi açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. HGD PsA'lı grupta psöriazisli ve sağlıklı gruplara göre anlamlı düzeyde yüksekti ( p0,05). PsA'lılar ve psöriazisliler arasında PSAQoL değerleri açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction Psoriasis is often found on the elbow and knee extensor faces and scalp; It is a chronic inflammatory skin disease with limited erythematous plaques and papules and bright scales. Psoriatic arthritis (PsA) is an inflammatory arthritis characterized by bone proliferation associated with psoriasis, osteolysis and involvement of enthesis. Interest in evaluation and final status criteria has increased in PsA with significant improvements in treatment. The Psoriatic Arthritis Quality of Life Index (PSAQoL) was developed specifically for PsA. In this study, we aimed to investigate the factors affecting quality of life in psoriatic and psoriatic arthritis patients compared to healthy individuals and with each other. Method In this study, 80 patients with PsA (age over 18 years), 40 patients with psoriasis and 40 healthy subjects who applied to Ankara Numune Training and Research Hospital Physical Therapy and Rehabilitation follow-up outpatient clinic between July 2011 and February 2012 were included in the study. PsA was diagnosed according to CASPAR criteria. Demographic data, psoriasis and PsA duration, nail involvement, presence of dacylitis were questioned. Spine and peripheral joint examinations were performed. DAS28, DAREA, BASDAI, ASDAS-CRP criteria were used to evaluate disease activity. HAQ-S was performed for functional evaluation. VAS pain score was recorded. Psoriatic Arthritis Quality of Life Scale (PSAQoL) was used for quality of life assessment. Result There was no significant difference between the groups in terms of mean age. There was no significant difference between the groups in terms of gender distribution. There was no significant difference between the two groups in terms of duration of psoriasis. Pitting was the most common nail change in both groups. There was no significant difference between the groups in terms of type of nail involvement. HGD was significantly higher in the PsA group than in the psoriasis and healthy groups (p 0.05). There was no significant difference in PSAQoL values between patients with PsA and psoriasis (p> 0.05).