Bursa'da yaşayan Artvinlilerin mutfak kültürleri üzerine bir çalışma
A study on the Artvin cuisine cultures of Artvin people they living in Bursa
  1. Tez No: 711125
  2. Yazar: OĞUZ ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma; Bursa'da yaşayan Artvinlilerin Artvin yemek kültürünü ne derece yaşattıklarını ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Artvin mutfağına özgü çorbalar, et yemekleri, sebze yemekleri, balık yemekleri, ot yemekleri, hamur işleri ve tatlılardan oluşan yemek grupları arasından seçilen yemeklere yer verilmiş ve bu yemekleri belirli yaş gruplarından oluşan katılımcıların bilme ve deneme düzeyleri sorgulanarak elde edilen ortalamaların değerlendirilmesiyle sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmada katılımcıların yemeklere ilişkin verdikleri yanıtların frekans dağılımları ile betimsel istatistiklere başvurulmuş, ayrıca verilen yanıtlar puanlanarak oluşturulan skor ile yemek türlerine ilişkin bilinirliğin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı varyans testleri aracılığı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde Bursa'da yaşayan Artvinlilerin Artvin yemek kültürüne aşina oldukları ve bu kültürü devam ettirdikleri görülmektedir. Araştırma bulgularına göre, büyük yaş gruplarındaki katılımcıların Artvin mutfağına ilişkin bilgi düzeyleri alt gruplara göre daha yüksektir. Öte yandan kadınların yemeklerin bilinirliğine ilişkin ortalamaları beklendiği üzere erkeklerden daha yüksektir. Sonuç olarak çalışmada Artvin yemek kültürünün göçle birlikte Bursa'da yaşayan Artvinlilerce devam ettirildiği ancak genç nesillerin kültüre önceki nesillere göre biraz daha yabancı oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to find out what extent people from Artvin living in Bursa keep the Artvin cuisine alive. In the research, the dishes originally belong to Artvin cuisine selected from the food groups consisting of soups, meat dishes, vegetable dishes, fish dishes, herb dishes, pastries and desserts were included and it was tried to reach the result by evaluating the averages obtained by questioning the level of knowing and trying these dishes and the participants from certain age groups. In the study, the frequency distributions of the answers given by the participants about the meals and descriptive statistics were applied, furthermore, it was analyzed via variance tests whether the score formed by scoring the answers and the awareness of food types differed according to demographic characteristics. As a result of the analyzes, it is seen that people from Artvin living in Bursa are familiar with the Artvin cuisine and they keep this culture. According to the findings of the research, the knowledge level of the participants in the older age groups about Artvin cuisine is higher than the lower groups. However, women's average of awareness of the dishes is higher than men, as expected. Consequently, in the research it is seen that the Artvin food culture is continued by the Artvin people living in Bursa with the migration nevertheless, younger generations are a little more unfamiliar with the culture than previous generations.