Romanya'da İslam dini ve bölgedeki Müslümanların din algısına etki eden faaliyetler
Islam in Romania and activities that affect the perception of Muslims in that region
  1. Tez No: 408901
  2. Yazar: İSMAİL SEVİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YÖNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmamız bir Avrupa Birliği üyesi olan Romanya'da yaşayan Müslüman halkın dini inanışlarını ve yaşantılarını incelemeye yöneliktir. Romanya, Müslüman azınlığın dinlerini rahatça yaşayabildiği nadir ülkelerden bir tanesidir. İslamiyetin bölgeye geldiği 12. yüzyıldan beri Müslümanlar dinlerinden dolayı hiçbir baskı yaşamamışlardır. Hatta denebilir ki komünizm döneminde dahi Müslümanlar açıktan bir baskı görmemişlerdir. Tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilk önce genel olarak Romanya coğrafyası ve tarihi hakkında bilgi verildikten sonra Müslüman halkın yaşadıkları yerler incelenmiştir. Daha sonra Müslüman halkın anayasal hakları ve bunların uygulanışı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Müslümanların Romanya'daki müftülük, camiler, vakıf ve dernekler gibi örgütlenmeleri üzerinde durulduktan sonra Romanya'da din eğitimi ve Hristiyan Romenler ile Müslüman azınlığın sosyal ilişkilerine değinilmiştir. Çalışmamızın üçüncü ve dördüncü bölümleri Müslüman halk üzerinde yapılan anket çalışmasının değerlendirmesini kapsamaktadır. Üçüncü bölümde anketimize katılan Müslümanlar hakkındaki bulgular ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde ise yapmış olduğumuz anket çalışması ile birlikte Romanya'da yaşayan Müslüman halkın din algıları ve dini hayatları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our research is investigating the religious habits and inclines of the Muslim comunity in Romania which is a member of the European Union. Romania is one of the rare countries in which the minorities can live their religions freely. Since the 12th century when Islam first entred the country, muslims have never faced any problems due to their religious beliefs. Even during the communism period this fact has not changed. Our thesis consists 4 parts. In the first part, after giving some general information regarding the geographical and historical facts about Romaina, the regions in Romania where the Muslim comunity lives has been investigated. After this, the legal rights of the Muslim community and their practices have been analyzed. In the second part the organizational institutions of the Muslim community as foundations, mosques, centres have been researhed. After which the religion education in the country and the social relations of Muslims with the Romanian Christians have been mentioned. The las two parts of our research consists the analisis of the questioners which have been made to the Muslim community in Romania. In the third part, the facts about the people who have attended our research have been presented. At Part 4, together with the data from the survey we have analyzed the religious life and perceptions of the Muslim community in Romania.