Belediyelerde sosyal bütçe anlayışı açısından Çanakkale Belediyesi'nin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examination and evaluation of Çanakkale Municipality from the point of social budget approach
- Tez No: 408902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Adil ve insan onuruna yakışır bir hayatı, toplumun bütün kesimlerince yaşanabilir kılmakla görevli olan merkezi yönetim, bu anlamda başarılı olmak adına yerel yönetimlerle işbirliği içinde çalışmaktadır. Toplumun yaşam standardını yükseltmeye yönelik sosyal politikalar bu anlamda önem kazanmaktadır. Sosyal politikaların hayata geçirilmesine yönelik harcamalar sosyal harcamalar olarak adlandırılabilir. Yerel yönetim birimleri içerisinde halka en yakın birim olan belediyelerin sosyal alanda yaptıkları harcamalar ise bir bütün olarak sosyal bütçe ile değerlendirilebilir. Küreselleşme çerçevesinde dünya çapında değişiklik göstermeye başlayan ve önemi artan sosyal devlet kavramı bünyesinde, belediyelerin sosyal bütçe yoluyla yaptıkları hizmetlerin Çanakkale Belediyesi özelinde değerlendirilmesi çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda Çanakkale Belediyesi'nin sosyal hizmetlere ayırdığı harcamalar ile sosyal belediyecilik algısının mevcut durumu ve önemi açıklanmıştır. Konunun, günümüz gelişmişlik seviyesi göstergelerinden olan refah kavramıyla olan doğrudan ilişkisi ve gelir, cinsiyet, yaş, ırk vb. temelli farklılıkları gidermeye yönelik bir uygulama olan sosyal bütçeyi ele alması önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Central government is responsible for providing a decent life for its citizens which at least include a life standard that is suitable to human dignity and it works in collaboration with local governments to be successful in this aim. Social policies which target raising the living standards of the society gain importance in this sense. Required expenditure for the implementation of social policies can be called social spending. Expenses of local governments and particularly the municipalities as the primary units for social assistance to citizens are referred to as social budget. The study aims to discuss social services of municipalities in the case of Çanakkale Municipality within the framework of globalization and social state concept that began to show increasing shifts in the last decades. In this context, the current state of social municipality perception and municipal spending allocated to social services by Çanakkale Municipality are stressed in the study. The subject bears importance with regard to its direct relation with social welfare concept which is one of the current development indicators as well as its relation with social budget that is used to eliminate the differences among citizens such as income, gender, age and race etc..