Turunçgillerde ekşi çürüklük hastalığı etmeni Geotrichum citri-aurantii'ye karşı isothiocyanate bileşiklerinin antifungal etkileri
Antifungal activities of isothiocyanate compounds against Geotrichum citri-aurantii, the causal agent of citrus sour rot
  1. Tez No: 408944
  2. Yazar: MERVE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE MİNE SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, turunçgillerde derim sonrası ekşi çürüklük hastalığı etmeni Geotrichum citri-aurantii'ye karşı isothiocyanate (ITC) bileşiklerinin antifungal etkileri araştırılmıştır. Çalışma in vitro ve yarı in vivo şeklinde iki aşamalı olarak yürütülmüştür. In vitro çalışmalarında, G. citri-aurantii'nin misel gelişimi ve arthrokonidi çimlenmesi üzerine farklı ITC bileşiklerinin (methyl, allyl, butyl, ethyl, benzyl ve 2-phenylethyl ITC) buhar fazında etkileri incelenmiştir. G. citri-aurantii'nin misel gelişimini benzyl, methyl, allyl ve ethyl ITC sırasıyla 0,06, 0,08, 0,10 ve 0,10 µl/L konsantrasyonlarında %100 oranında engellemiştir. ITC bileşiklerinden methyl, allyl, ethyl ve benzyl ITC'ın misel gelişimini tamamen durduran konsantrasyonlarında fungistatik etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. G. citri-aurantii'nin arthrokonidi çimlenmesini benzyl, methyl, allyl ve ethyl ITC sırasıyla 0,05, 0,07, 0,07 ve 0,07 µl/L konsantrasyonlarında %100 oranında engellemiştir. Fungus hiflerinde yapılan mikroskobik incelemelerde ITC bileşiklerinin tamamen engellemeyi sağlayan konsantrasyonlarında fungus miselleri üzerinde oldukça şiddetli morfolojik bozulmalara neden olduğu gözlenmiştir. Sağlıklı hif kalınlığı yaklaşık 7,5-10 µm çapında iken, ITC uygulamasına maruz kalmış hiflerde hif kalınlığının ortalama 5-7 µm çapında olduğu belirlenmiştir. Yarı in vivo koşullarda G. citri-aurantii'nin neden olduğu ekşi çürüklüğün ortalama lezyon alanını ethyl, methyl ve allyl ITC bileşikleri sırasıyla 8,0, 12,0 ve 12,0 µl/L konsantrasyonlarında %100 oranında engellemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antifungal effects of isothiocyanate (ITC) compounds were investigated against postharvest citrus sour rot disease agent Geotrichum citri-aurantii. The study was conducted as two stages in vitro and semi-commercial conditions. In vitro studies, the vapor phases of different ITC compounds (methyl, allyl, butyl, ethyl, benzyl and 2-phenylethyl ITC) were examined their effects on arthroconidia germination and mycelial growth of G. citri-aurantii. Mycelial growth of G. citri-aurantii was inhibited in 100% level by benzyl, methyl, allyl and ethyl ITC at concentrations of 0,06, 0,08, 0,10 and 0,10 µl/L, respectively. ITC compounds, methyl, allyl, ethyl and benzyl ITC at the concentrations where complete mycelial growth was observed were determined to have fungistatic effect. Arthroconidia germination of G. citri-aurantii was inhibited in 100% level by benzyl, methyl, allyl and ethyl ITC at concentrations of 0,05, 0,07, 0,07 and 0,07 µl/L, respectively. Light microscopic observations revealed that the ITC compounds at the completely inhibiting concentrations caused considerable morphological degenerations on the fungal hyphae. While the thickness of healthy hyphae were approximately 7,5-10 µm diameter, the thickness of hyphae in hyphae exposed to ITC application were determined being average 5-7 µm diameter. In semi-commercial conditions, average lesion area of sour rot caused G. citri-arantii was inhibited in 100% level by ethyl, methyl and allyl ITC compounds at concentrations of 8,0, 12,0 and 12,0 µl/L, respectively.