Turunçgilde derim sonrası ekşi çürüklük hastalığı etmeni Geotrichum citri-aurantii'ye karşı bor ürünlerinin antifungal etkileri
Antifungal activities of boron derivates against the citrus postharvest sour rot causal of agent Geotrichum citri-auratii
  1. Tez No: 382525
  2. Yazar: HALİL GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, turunçgilde derim sonrası ekşi çürüklük hastalığı etmeni Geotrichum citri-aurantii'ye karşı bor ürünlerinin antifungal etkileri araştırılmıştır. Çalışma in vitro ve yarı in vivo şeklinde iki aşama olarak yürütülmüştür. In vitro çalışmalarında %10 luk Etidot-67'nin 0.2, 0.4, 0.6, 0.8, 1.0 ve 2.0 µl konsantrayonlarında misel gelişimi ve arthrokonidi çimlenmesinin etkileri incelenmiştir. Sonuçta, konsantrasyon arttıkça misel gelişimi ve arthrokonidi çimlenmesinde doğrusal bir azalma gözlenmiştir. Misel gelişimi ve arthrokonidi çimlenmesine sırasıyla, en yüksek konsantrasyonda %96,6 ve %85,5 oranında etki belirlenmiştir. Borikasit (%0,3), Boraks (%0,6), Borikasit (%0,3) + Boraks (%0,6) konsantrasyonunun misel gelişimi ve arthrokonidi çimlenmesine antifungal etkisi araştırılmıştır. Misel gelişimi ve arthrokonidi çimlenmesine en yüksek etki sırasıyla % 95 ve % 92,7 oranında boraksta kaydedilmiştir. Bor ürünlerinin yarı in vivo da ekşi çürüklük hastalığına etkisi incelendiğinde, en yüksek etki % 97,8 ile borik asit + boraks (30+60g) karışımı ile etidot-67'nin 45g dozunda saptanmıştır. Uygulama yapılan meyvelerde usare miktarı, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) miktarı, titre edilebilir asitlik ve pH değerleri gibi kalite özellikleri en yüksek borik asit + boraks karışımında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antifungal effects of boron products were studied against postharvest sour rot disease (Geotrichum citri-auratii) of citrus. The study was conducted as two stages in vitro and in vivo. In vitro studies, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8, 1.0 and 2.0 ml concentrations of 10% Etidot-67 was examined effects on arthroconidia germination and mycelial growth. Eventually, as concentration increases, a linear decrease was observed in both mycelial growth and arthroconidia germination. The highest effects on mycelial growth and arthroconidia germination were determined in 96.6% and 85.5% levels, respectively. Antifungal effects of boric acide (0.3%), borax (0.6%), boric acide (0.3%) + borax (0.6%) on mycelial growth and arthroconidia germination were studied. The highest effects on both mycelial growth and arthroconidial germination were recorded in borax by 95% and 92.5% respectively. When effect of boron derivates on sour rot disease was studied in semi-commercial trial, the higher effects were observed in boric acide+borax (30+60g) mixture and 45g etidot 67 with 97.8%. Quality paratmeters were observed in fruits treated, the higher values of the juice content, the total soluble solid, titratable acidity and pH were determined in boric acide + borax mixture.