Hatay ilinde Solanaceae familyasına ait sebzelerde zararlı Cicadellidae ve Cixiidae (Hemiptera) türleri ile önemli olanların popülasyon gelişimlerinin belirlenmesi
Determination of Cicadellidae and Cixiidae (Hemiptera) pest species on the vegetables of Solanaceae family and population developments of the important ones in Hatay province
  1. Tez No: 408946
  2. Yazar: MAHMUT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SERTKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Hatay ili Solanecae familyasına (Biber, Domates, Patates ve Patlıcan) ait bitkilerin yetiştirildiği alanlarda Cicadellidae ve Cixiidae familyasına bağlı türler ile önemli olanlarının populasyon değişimleri incelenmiştir. Çalışma 2011-2012 yıllarında Hatay ilinin değişik ilçelerinde yürütülmüş, araştırma sonucunda Agalliinae altfamilyasından Austroagallia sinuata, Anaceratagallia ribauti; Deltocephalinae altfamilyasından Balclutha hebe, Cicadulina bipunctella, Cicadulina sp., Circulifer haematoceps, Euscelis alsius Ribaut, Euscelidius mundus, Euscelis incisus, Exitianus capicola, Macrosteles quadripunctulatus, Neoaliturus fenestratus, Phlepsius sp., Platymetopius cruentatus, Platymetopius rostratus, Psammotettix provincialis; Typhlocybinae altfamilyasından Asymmetrasca decedens, Asymmetrasca sp., Empoasca decipiens, 1930), Empoascasp., Eupteryx sp., Zygina karatasa Dlabola, Zyginidia sohrab Zachvatkin, Zyginidia sp., Zygina sp., olmak üzere Cicadellidae familyasına ait üç alt familyada toplam 18 cins ve 18 tür tespit edilmiştir. Örnekleme yapılan alanlarda Cixiidae famiyasına ait Hyalesthes obsoletus türü tespit edilmiştir. Belirlenen bu türler içerisinde Empoasca decipiens ve Asymmetrasca decedens ile Psammotettix provincialis türleri örnekleme yapılan alanlarda en yoğun tür olarak tespit edilmiş ve bu türlerin biber, domates, patates ve patlıcan tarlalarında sarı yapışkan tuzak ile populasyon değişimleri incelenmiştir. Sarı yapışkan tuzak ile yapılan populasyon belirleme çalışmalarında 2011 ve 2012 yıllarında patateste; E. decipiens ve A. decedens ile P. Provincialis haziran ayında en yüksek seviyeye ulaştığı gözlenmiştir. Domates, biber ve patlıcanda ise temmuz ve ağustos aylarında en yüksek seviyeye ulaştığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the Cicadellidae species in the Solanacae vegetable crops (pepper, tomato, potato and egg plants) and the population developments of the important ones in Hatay province. The study was carried out in different districts of Hatay province in 2011-2012, and 18 different species of 18 genera belonging to 3 subfamilies of Cicadellidae were determined: Austroagallia sinuata, Anaceratagallia ribauti species belonging to subfamily Agalliinae; Balclutha hebe, Cicadulina bipunctella, Cicadulina sp., Circulifer haematoceps, Euscelis alsius, Euscelidius mundus, Euscelis incisus, Exitianus capicola, Macrosteles quadripunctulatus, Neoaliturus fenestratus, Phlepsius sp., Platymetopius cruentatus, Platymetopius rostratus, Psammotettix provincialis species belonging to subfamily Deltocephalinae; Asymmetrasca decedens, Asymmetrasca sp., Empoasca decipiens, Empoasca sp., Eupteryx sp., Zygina karatasa, Zyginidia sohrab Zachvatkin, Zyginidia sp., Zygina sp. belonging to subfamily Typhlocybinae. In addition to the above mentioned species, Hyalesthes obsoletus belonging to family Cixiidae was also determined in the sampled areas. Among the determined species, Empoasca decipiens, Asymmetrasca decedens and Psammotettix provincialis species were the most densely populated species in the sampling areas. Yellow sticky traps were used to study these species' population developments in pepper, tomato, potato and eggplant fields. According to the counts in 2011 and 2012, population densities of E. decipiens, A.decedens and P. provincialis were reached the highest in june for potato, and in july-august for tomato, pepper and eggplant.