Yoğun bakım ünitesinin hijyenik olarak klimatize edilmesi ve örnek uygulama
Hygienically conditioning of intensive care unit and sample practice
- Tez No: 408954
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde mikroorganizmalardan arındırılmış bir hava sağlanırken; konfor klimasından farklı olarak sıcaklık, nem, kirleticiler gibi unsurların da göz önüne alınması ve havanın akış yönleri, basıncı gibi faktörlerin de hesaba katılması hijyenik klima santrallerinin önemini daha da artırmaktadır. Bu çalışmada, hijyenik iklimlendirme sistemleri hakkında bilgi verilerek içerisinde izolasyon odası da barındıran; altı yataklı bir yoğun bakım ünitesinin hijyenik iklimlendirme sistemi hesapları ve seçimi anlatılmıştır. Giriş holü, yoğun bakım, izole ön oda ve izole oda mahallerinden oluşan yoğun bakım ünitesinde öncelikle gerekli hava debisi, hava değişim katsayısı ve hava akış yönleri belirlenmiştir. Santral kapasitesi ve basınç kayıplarına göre ünitelerin (Vantilatör ve aspiratör fanları, ısıtma ve soğutma bataryaları, nemlendirme ünitesi, filtre grupları vb) seçim hesapları yapılmıştır. Hesaplamalara uygun olarak seçilen sistemin kurulumundan önce ve sistem devreye alındıktan sonra mahallerde belirli çaplarda partikül madde sayımı yapılmıştır. Partikül madde miktarlarının mukayesesi yapılarak; hijyenik klima santrallerinin partikül madde miktarının azaltılmasındaki, dolayısıyla hastane enfeksiyonlarının önlenmesindeki önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, uygulamada karşılaşılan hatalardan örnekler verilmiş, bu hataların doğurabileceği olumsuz sonuçlara dikkat çekilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
While maintaining air free from microorganisms in intensive care units, unlike comfort conditioning systems, consideration of the factors like temperature, humidity and pollutants, also taking into account the factors like direction of air flow and pressure increases the importance of hygienic climate systems. In this study, while given information about the hygienic air conditioning systems, calculation and selection of a six-bed intensive care unit's hygienic climate system that also hosts isolation room inside had been explained. Entrance hall, intensive care, isolated room, front room and isolated locations primarily in the intensive care unit, consisting of the required air flow, the variation coefficient of air and the air flow direction had been determined primarily. According to the central capacity and pressure loss calculation (ventilators and extractor fans, heating and cooling coils, humidification unit, filter groups, etc.) selection of units had been done. Before the installation of the system selected according to the calculations and, after the system was activated, particulate matter count had been performed for specific diameters at locations. Making a comparison of the amount of particulate matter the importance of reducing the amount of particulate matter of hygienic air conditioning units, hence the prevention of hospital infections, had been highlighted. In addition, examples were given of the mistakes encountered in practice, and it has been intended to draw attention to the negative consequences that may result from these mistakes.