Trol torbası seçiciliğinde görselliğin önemi
The importance of visual on trawl codend selectivity
- Tez No: 408960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Trol balıkçılığında seçicilik, ekosistemin devamlılığının sağlanmasında dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Seçicilik, avcılık esnasında istenmediği halde yakalanan türlere ve türlerin cinsel olgunluğa ulaşma boyunun altındaki bireylere yaşama şansı verilerek, stokların sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. Bu çalışma kaynakların sürdürülebilirliğini arttırmaya yönelik olarak görsel yöntemlerle operasyon sırasında ağların su altındaki durumunun canlı izlenerek sonuçların seçicilik açısından değerlendirildiği, İskenderun Körfezinde yapılan ilk çalışmadır. Trol torbasında yapılan gözlemlerle seçicilik açısından değerlendirmeye alınacak görüntüler elde edilmiştir. Çalışmada kare ve rombik ağ göz şekline sahip olan trol torbalarının su altındaki açılış durumları kaydedilmiştir. Muhafaza torbasının trol torbasına maskeleme ve büzme etkisinin olduğu, bu etkinin balık kaçışlarını olumsuz etkileyebileceği öngörülmektedir. Seçicilik çalışmalarında uygulanan örtü torba yöntemindeki çemberlerin olumlu sonuç verdiği görüntülenmiştir. Birçok balık türünün, trol torbası içinde nasıl davrandığı ve kaçma denemeleri incelenmiştir. Bunun yanısıra bölgedeki trol balıkçılarının yunusların ağlara zarar verdiği söylemlerine karşılık sualtı kayıtlarında yunusların ağların çevresinde dolaştıkları görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
Selectivity in trawl fisheries is an important issue to be addressed for the sustainability of the ecosystem. Selectivity is providing sustainability of the stocks by giving the species caught unintentionally or not-yet-reached the sexual maturity stage the chance to survive. In order to increase the sustainability of the resources this study is the first of its kind made in the gulf of Iskenderun in which the nets under the water are watched live during the operation with the help of visual tools and the results are assessed in terms of the selectivity. The visuals of the trawl net are obtained to help with the selectivity. In this study the trawl nets in the shape of a square and rhombic mesh are recorded under water during the opening stage. The protection bag is seen to be masking and shrinking which hinders the escape of the fish from the net. The circles used in closed net method are seen to give the best results. The behavior and the escape reflex of many fish species in the net are observed during the study. In addition to this it is seen that the dolphins in the region are swimming only around the nets disproving the common statement by the local fishermen alleging that the dolphins are damaging the nets.