Kaldırım üzerine yerleştirilecek otokorkulukların uygulama yerlerinin sayısal analizlerle belirlenmesi
Determination of installation location of guardrail on curb using numerical simulation
- Tez No: 408961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KAÇIN, PROF. DR. ALİ OSMAN ATAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Otokorkuluklar karayollarının kenarlarında yoldan çıkan araçların kaza şiddetlerini azaltmak, karayolunu terkeden araçları tutarak güvenli bir şekilde yavaşlatmak için tasarlanan pasif güvenlik tertibatlarıdır. Bu sistemler beton, çelik veya ahşap kullanılarak inşaa edilmektedir. Hatalı, eksik yapılan veya yanlış uygulanan otokorkuluklar maalesef çoğu zaman araçlar için ciddi güvenlik sorunları oluşturmaktadır. Bu çalışmada, kaldırım betonu üzerine uygulanan otokorkulukların çarpışma performansının idare tarafindan belirtilen uygulama koşullarında ne kadar etkili olduğu dinamik analizler kullanılarak incelenmiştir. Bu konu ile ilgili literatürde pek bir yayına rastlanılmamıştır. Otokorkuluk ve kaldırımın üç boyutlu katı modeli SOLIDWORKS programı kullanılarak oluşturulmuş ve daha sonra sonlu elemanlar programı ile modellenmiştir. Model tamamlandıktan sonra dinamik analiz European Norm (EN) 1317 Avrupa Yolkenar Emniyet Sistemleri standardında belirtilen çarpışma derecelerinden otokorkuluk sınıfı olan H1'e göre yapılmıştır. Bu doğrultuda TB11 ve TB42 çarpışma testleri yapılmış ve çarpışma simülasyonları“3 boyutlu dinamik analiz programı”LS-DYNA kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Otokorkuluğun uygulama yerinin davranışa etkisi incelenirken kaldırım yüksekliği 'h', otokorkuluğun ön yüzünün kaldırımın ön yüzüne olan uzaklığı 'o' ve offset durumunun değişkenliğine bağlı olarak otokorkuluğun kaplama üst kotundan itibaren olan yüksekliği 't' parametreleri kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre kaldırım üzerine ankrajlanan H1 performans düzeyi otokorkuluğun nihai yeterliğinin ve karayollarında kullanımının uygunluğunun belirlenmesi için daha detaylı çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Guardrails are passive safety devices located at roadsides to reduce the severity of crashes by containing and redirecting run of the road vehicles. The designs can incorporate steel, concrete or wood. Design deficiencies on guardrails often result in a severe crash outcomes. In this study performance of a guardrail installed on curb according to technical details will be evaluated using dynamic impact analysis. In literature, only a few publications were found dealing with this subject. Three dimensional geometry of the guardrail and the curb were modeled with SolidWorks software. Then, finite element modeling program LS-PrePost was used to assign material properties, connection details etc. After the preparation of the curb mounted guardrail an H1 level crash test simulations were performed in accordance with European Crash Testing Norm EN1317. Crash test simulations for TB11 and TB42 were performed for H1 performance level using three dimensional dynamic simulation code LS-DYNA. When evaluating the location of guardrail installation curb height, h, distance between W-beam rail front side to front of curb, o, and top height of guardrail system from road surface, t, were used as parameters in analysis. Results of the dynamic analysis show that variations in h, t and o have a significant impact on the crash performance of curb mounted guardrail. In some combinations of these parameters result in unaccepted crash performances. According to results of the study performing a more detailed study for the evaluation of curb mounted guardrails is recommended.