Balistik çarpma etkisinin sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
Investigation of ballistic impact effect with finite elements method
- Tez No: 408962
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAPICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yapılan bu çalışmada, balistik çarpma etkisi sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada yüksek hızlı darbeye maruz kalan Titanyum, Çelik 4340, Titanyum ve Titanyum Alaşımı (Ti 6%AL4%V) ile yapılan farklı kalınlıklardaki levhalara, değişen vurucu geometrisi ile dinamik tepkisi ölçülmüştür. Vurucu malzeme olarak Çelik 4340 malzemesinden yapılan yarı küresel, yarı sivri ve sivri uç balistik materyali kullanılmıştır. Levhalar 200 x 200 mm ebatında olup, kalınlıkları 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7 mm olarak seçilmiştir. Bütün analizler 350 m/s hızda gerçekleştirilmiştir. Analizler ANYSYS/Workbench programının Autodyn modülünde, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, 1 mm malzeme kalınlığında, tüm vurucu tiplerinde malzemelerde delinme olmuştur. Sivri uçlu vurucu tipinde, tüm malzemelerde 2 mm kalınlık için de delinme gerçekleşmiştir. Tüm vurucu tiplerinde en yüksek sehim değeri Titanyum Alaşımı (Ti 6%AL4%V) malzemesinde olup, sönümlenen enerjinin en fazla olduğu değer ise Çelik 4340'da saptanmıştır. Titanyum ve titanyum alaşımı ise malzeme kalınlığı arttıkça benzer davranışlar sergilemektedir. Malzeme kalınlığı 6 mm ve üzerinde değer aldığında, tüm malzemelerin benzer davranışlara sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the ballistic impact effect is studied with Finite Elements Method (FEM). The dynamic response of exposure to a high-speed impact of Titanium, TI 6%AL4%V and steel 4340 plates were investigated depending on increasing thickness of plates and the changing impactor geometry. The impactor's material is steel 4340 and it has hemispherical, a little pointed and pointed geometries. The plates have 200 x 200 mm dimensions with 1, 2, 3, 4, 5, 6 and 7 mm thicknesses. The whole analysis was performed with 350 m/s velocity. The analyses were performed with ANSYS/Workbench software Autodyne module by using FEM. As a result, the plates which have 1 mm thickness has been perforated in all types of impactor's profile. For pointed profile type, perforation occurred in all 2 mm thickness. The maximum deflection value in all types of impactor material is the TI 6%AL4%V, otherwise, the maximum value of the absorbed energy is found in the steel 4340. The titanium and titanium alloy materials exhibit similar behavior with increasing the thickness. The materials show similar behavior over 6 mm thickness.