Farklı pamuk hat/çeşitlerinde büyüme ve gelişmenin izlenmesi
Monitoring growth and development of different cotton lines/varieties
- Tez No: 408983
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Güneydoğu Anadolu Bölgesi koşullarında birinci ürün pamuk tarımına uygun hat/çeşitlerinin büyüme ve gelişiminin izlenmesi, verim ve lif kalite özelliklerini saptayabilmek amacıyla, 2013 ve 2014 yıllarında, Diyarbakır/Merkezde bulunan GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü (GAPUTAEM) deneme alanlarında yürütülmüştür. Çalışmada 3 adet kontrol çeşit (Stoneville 468, ADN P 01, GW Teks) ile GAPUTAEM pamuk ıslah programı ile geliştirilen 2 adet ileri hat (SST-8, SC-9-2) olmak üzere 5 adet pamuk hat/çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada kütlü pamuk verimi, toplam koza ağırlığı, klorofil oranı ve bitki boyu yönünden SC-9-2; odun dalı sayısı, çırçır randımanı ve lif inceliği bakımından Stoneville 468; erkencilik oranı ve lif kopma dayanıklılığı yönünden SST-8; lif uzunluğu, ilk meyve dalı boğum sayısı, ilk koza açımı gün sayısı ve 100 tohum ağırlığı yönünden GW Teks; ilk taraklanma ve ilk çiçeklenme gün sayısı ile koza sayısı yönünden ADN P 01; meyve dalı sayısı yönünden ise SST-8 ve SC-9-2 hat/çeşitleri en yüksek değerler göstermişlerdir. Araştırmanın yürütüldüğü 2013 yılında 369.08 kg/da, 2014 yılında ise 376.63 kg/da' a kadar ulaşılabilen verim potansiyeli tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the yield and fiber quality characteristics and to monitor growth and development of cotton first crop farming to the appropriate lines/varieties, during 2013 and 2014 growing season, at GAP International Agricultural and Research and Training Center, Diyarbakır, Turkey. The threee cotton varieties (Stoneville 468, ADN P 01, GW Teks) as control and two lines (SST-8 and SC-9-2) were used as materials. The research was arranged in a randomized block design with four replicates. In conclusion SC-9-2 in terms of seed cotton yield, chlorophyll ratio and plant height; Stoneville 468 in terms of ginning outturn, the number of monopodial branch and fiber fineness; SST-8 in terms of earliness and fiber strength; GW Teks in terms of fiber length, first sympodial branch node, the time first boll opening and 100 seed weight; ADN P 01 in terms of ball number, days to first square and days to first flower; SST-8 and SC-9-2 in terms of the number of sympodial branch showed the higher values. Seed cotton yield was determined as 369.08 kg/da in 2013 and 376.63 kg/da in 2014.