Farklı yöntemlerle elde edilen uçucu yağ karışımlarının antifungal etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of the antifungal activity of the essential oil blends obtained by different methods
- Tez No: 408982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ALPASLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Hatay ilinde doğal olarak yetişen tıbbi bitkilerden rezene (Foeniculum vulgare Mill.) ve defne (Laurus nobilis L.) bitkilerinden elde edilen uçucu yağlar ve bu yağların farklı yöntemlerle elde edilmiş karışımlarının uygun dozlarının toprak kökenli fungal hastalık etmelerinden Sclerotinia sclerotiorum'a karşı antifungal etkinlikleri in vitro koşullarda araştırılmıştır. Bitkilerden elde edilen uçucu yağların buhar fazları fungal etmenlerin misel gelişimlerini konsantrasyonlara bağlı olarak değişik oranlarda engellemiştir. L. nobilis uçucu yağı 7,50 µl'de fungustatik etki gösterirken, 15 µl'de fungusidal etki gösterdiği görülmüştür. F. vulgare uçucu yağı ise 5,0 µl konsantrasyonunda fungustatik etki gösterdiği görülürken, 7,50 µl'de fungusidal etki gösterdiği görülmüştür. Bu bitkilerin farklı yöntemlerle elde edilmiş uygun karışımlarının Sclerotinia sclerotiorum patojenine karşı etkilerine bakıldığında ise ayrı ayrı elde edilmiş defne ve rezene uçucu yağlarının uygun karışımlarından en etkili kombinasyonlarımızın 5,0 µl'de fungusidal etki gösteren E-R75D25, rezene ve defne bitkisinin birlikte destile edilmesi ile elde edilen uçucu yağ karışımında ise 3,75 µl'de fungusidal etki gösteren K-R75D25, ayrı ayrı elde edilmiş defne ve rezene uçucu yağlarının hekzan ile karıştırılarak uygun karışımlarının elde edilmesiyle oluşan kombinasyonda ise 3,75 µl'de fungusidal etki gösteren H-R75D25 karışımımızın olduğu belirlenmiştir. Bitki uçucu yağ ve ana bileşenlerin göstermiş olduğu antimikrobiyal etkinlikler, bu tür doğal bileşiklerin ekonomik öneme sahip bitkilerin fungal hastalık etmenlerine karşı kimyasal mücadeleye alternatif yeni mücadele yöntemleri olarak kullanılabilme potansiyellerine sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in vitro antifungal efficacy of the essential oils obtained from different plant such as Foeniculum vulgare and Laurus nobilis plants, naturally growing in the different regions of Hatay province, were investigated against soil-borne fungal [Sclerotinia sclerotiorum] disease agents. Volatile and contact phase of essential oils at different concentrations inhibited the mycelial growth in a dose-dependent manner. Volatile phases of L. nobilis essential oils shows fungitoxic effect at 7,50 µl and L. nobilis essential oils show fungicidal effect at 15 µl. but F. vulgare essential oils show fungitoxic effect at 5,0 µl concentration and F. vulgare essential oils show fungicidal effect at 7,50 µl. When we look at the impact of this plant' s suitable mixtures have been obtained by different methods against Sclerotinia sclerotiorum pathogen obtained separately L. nobilis and F. vulgare appropriate mix of our most effective combination of essential oils E-R75D25 show fungicidal effect at 5,0 µl, and L. nobilis and F. vulgare essential oil obtained by distilling the mixture with the L. nobilis and F. vulgare plants show fungicidal effect at 3,75 µl concentrations with K-R75D25 and obtained separately L. nobilis and F. vulgare essential oils when obtaining proper mixture with hexane combination show fungicidal effect at 3,75 µl with H-R75D25. Antimicrobial activities shown by essential oils against fungal disease agents revealed their potential to be used as a new alternative control measures against fungal diseases of economically important plant.