Çebitaş Demir Çelik Fabrikası'nın çelikhane, haddehane ünitelerinde 2011-2012-2013 yıllarında oluşan iş kazalarının değerlendirilmesi
The evaluation of the occupational accidents occured in the steel and rolling mill of Cebitas Iron and Steel Industry in the years of 2011-2012-2013
  1. Tez No: 409003
  2. Yazar: ÖZKAN ÖDÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İş sağlığı ve güvenliği ülkemizde 2012 yılında kanun ile yönetilmeye başlanmıştır. İş kazaları her ne kadar sosyal ve psikolojik hasarlara yol açsa da sonuçları mali açıdan büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde iş kazalarını önlemede proaktif yaklaşım benimsenmiştir. Her ne kadar risk analizleri ile tehlike kaynakları ve riskler belirlenerek tedbir alınsa da iş kazalarını önlemede geçmişte yaşanan kazaların detaylı olarak incelenmesi yaşanacak benzer kazaları önlemede büyük rol oynayacaktır. Yapılan bu çalışmada elektrik ark ocağı ile üretim yapan çelikhane ve haddehanesi bulunan, çok tehlikeli sınıfta yer alan demir çelik fabrikasının 2011-2012-2013 yıllarında çelikhane ve haddehane bölümlerinde meydana gelen 95 adet iş kazasını kapsamaktadır. Bu çalışma tanımlayıcı olarak planlanmış ve iş kazalarına ait tanımlayıcı bilgiler çevre-isg bölümü ve personel bölümünden elde edilmiştir. Yapılan çalışmada Çebitaş Demir Çelik Endüstrisi A.Ş.' de çalışan taşeron firmalarda meydana gelen iş kazaları değerlendirilmemiştir. Yaşanan kazalar 2011-2012-2013 yıllarına göre değerlendirildiğinde kaza tipinin % 55' i bir veya birden fazla cismin sıkıştırması, ezmesi, batması, kesmesi, çarpmasından kaynaklanmıştır. Kaza türü % 27 ile ezilmeden meydana gelmiştir. Kazalar sonucu etkilenen organ % 31 ile ayak olmuştur. Kazaya neden olan durumun % 91 ile tehlikeli hareketlerden, % 9 u tehlikeli durumlardan meydana gelmiştir. İş kazası geçirenlerin % 62' si ilkokul, % 6' sı ortaokul, % 28' i lise, %3' ü lisans mezunudur. İş kazası geçirenlerin medeni durumları % 83' ü evli, %16' sı bekar, %1' i duldur. Kazazedelerin yaş gruplarına bakıldığında % 24 ile 25-30 yaş grubunda en fazla kaza yaşanmıştır. Kazazedelerin Çebitaş Demir Çelik Endüstrisi A.Ş.' de çalışma sürelerine bakıldığında iş tecrübesi % 39 ile 1-3 yıl arasında olanlar en fazla kaza yaşamışlardır. Haftanın günlerine göre kaza yaşanması durumuna bakıldığında % 19 ile hem Pazartesi hem de Salı günü meydana geldiği görülmüştür. Günün saat dilimlerine göre % 61 ile 08:00-12:00 saatleri arasında en fazla kaza yaşanmıştır. İş kazalarının sonuçlanma şekilleri değerlendirildiğinde % 77' si geçici iş görmezlik ile % 23' ü ayakta tedavi ile sonuçlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our country, the occupational health and safety has been started to run with law in 2012. Occupational accidents cause not only social and psychological damage but also they cause an important financial damage. For the avoiding of these accidents the proactive approach is used in our country. Although precautions have been taken after determining the resources of danger and risks with the help of risk analysis, the detailed investigation of the past accidents takes an enormous role in prohibiting similar accidents in the future. In this study, with the electric arc furnace melt shop and rolling shop with a production that, very dangerous class in the years 2011-2012-2013 steel plant in the iron and steel plants located in the home and covers a total of 95 occupational accidents in the mill section. This study was planned as a descriptive and identifying information related to occupational accidents and environment-OHS section were obtained from the personnel department. In this study Çebitaş Iron and Steel Industries Inc. subcontractors working in the occupational accident occurred have not been evaluated. The accident occurred on one or more object's compression by 55% when assessed according to the type of accident years 2011-2012-2013, butter, stinging, cutting, it resulted in shock. Types of accidents have occurred without crushing to 27%. Accidents affected organs were up by 31% as foot. Conditions causing accidents caused by the hazardous motion has occurred in 91% 9% from dangerous situations. 62% of the victims of occupational accidents are the primary pass, 6% of secondary school, 28% high school I graduated bachelor 3%. 83% of the marital status of the victims were married, 16% single, it is 1% of the widow. Considering the age of the victim group and 24% in the 25-30 age group experienced the most accidents. Çebitaş victim of Iron and Steel Industries Inc. Considering the operation time is between 1-3 years of work experience, 39% have lived up to the accident. According to the days of the week depending on the condition and the accident occurred Monday as well with 19% occurred on Tuesday. 61% of time zone compared to day 08: 00-12: 00 there have been no more than an accident. The result of occupational accidents, 23% of them are resulted in outpatient treatment and 77% of them resulted in reports.