Dijital ekonominin ölçümü ve Avrupa Birliği dijital ekonomi ve toplum indeksinin çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Measurement of digital economy and evaluation of the European Union digital economy and society index with multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 847656
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
2011 yılında Almanya Hannover Fuarı'nda ilk defa kullanılan Dördüncü Sanayi Devrimi olarak da ifade edilen Endüstri 4.0 terimi; nesnelerin interneti, hizmetlerin interneti ve siber fiziksel sistemlerini kapsamaktadır. Bu sistemlerin yaygınlaşması dijitalleşme sürecini hızlandırmaktadır. Aralık 2015'te Japonya'nın 5. Bilim ve Teknoloji Temel Planı'nda ortaya konulan ve 2017 yılında Hannover CeBIT etkinliğinde Japonya Başbakanı Shinzo Abe tarafından“Bugün daha önce çözemediğimiz sorunlara çözüm bulabildiğimiz insanlık tarihinin beşinci bölümünün açılışına tanık oluyoruz. Her şeyin birbirine bağlı olduğu ve tüm teknolojilerin bütünleştiği bu çağ̆ Toplum 5.0 Çağıdır ”şeklinde ifade edilen diğer önemli kavram ise Toplum 5.0'dır. Toplum 5.0 çağında dijitalleşme süreci ulusların siyasi, askeri ve iktisadi rekabet edebilirliğini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada; dijital ekonomi boyutu ele alınarak dijital rekabet edebilirliği ölçen endekslerden biri olan DESI (Digital Economy and Society Index) verileriyle Avrupa Birliği üye ülkeleri ve Türkiye'nin performansı incelenmiştir. Değerlendirmede çok kriterli karar verme yöntemlerinden CRITIC (Criteria Importance Through Intercriteria Correlation) ve WEDBA (Weighted Euclidean Distance Based Approach) kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
The term Industry 4.0, also expressed as the Fourth Industrial Revolution, was used for the first time at the Germany Hannover Fair in 2011, It covers the internet of things, the internet of services, and cyber-physical systems. The widespread use of these systems accelerates the digitalization process. On the other hand, by Japanese Prime Minister Shinzo Abe at the Hannover CeBIT event in 2017, which was set forth in Japan's 5th Science and Technology Basic Plan in December 2015,“Today we are witnessing the opening of the fifth chapter of human history, in which we can find solutions to problems that we could not solve before. This age, where everything is interconnected and all technologies are integrated, is the age of Society 5.0. Another important concept expressed as ”Society 5.0". In the age of Society 5.0, the digitalization process directly affects the political, military and economic competitiveness of nations. In this study; The performance of European Union member countries and Turkey was examined with DESI, one of the indices measuring digital competitiveness, by considering the digital economy dimension. In the evaluation, multi-criteria decision making methods CRITIC and WEDBA were used