Bilgisayarda görme algoritmaları kullanarak su altındaki insan vücutlarının bulunması
Underwater human body detection by using computer vision algorithms
- Tez No: 409004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KUSETOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Son yıllarda insanların yoğun olduğu yerlerde ve beklenmedik olaylarda emniyet ve güvenliğin sağlanması için verilen önem giderek artmaktadır. İnsan-bilgisayar etkileşiminin artması ve bilgisayarlı otomasyon sistemlerinin insan hayatına etkisi düşünüldüğünde, güvenlik sistemleri içerisinde gözetleme sistemleri temel taşlardan birisi haline gelmekte ve büyük önem kazanmaktadır. Bu tezde, bilgisayarda görme algoritmaları kullanarak su altında boğulma riski bulunan insanların bulunması amaçlanmaktadır. Su altında boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış olan insanların hızlı bir şekilde sudan çıkarılması ve ilk yardım uygulanması gerekmektedir. Bu işlem de kısa bir süre içerisinde yapılmalıdır. Su altında kalma süresinin artması su altında kalmış olan kişi veya kişilerin boğulmasına ve yaşamlarını yitirmesine neden olacaktır. Bu tez ile su altında kalan insanların hızlı bir şekilde bulunması gerçekleştirilecektir. Dünyada beklenmedik olaylar sonucunda oluşan araç, uçak ve gemi kazası gibi deniz veya göle düşmüş olan araçların içerisinde kalmış insanların kurtarılamaması ne yazık ki toplu ölümlere neden olmaktadır. Bu tür kazalar sonrası oluşan toplu ölümlerin en aza indirilmesi, görüntü işleme yöntemlerini kullanarak kişiler hayatını kaybetmeden hızlı bir şekilde bulunması amaçlanmaktadır. Sonuç olarak bu tez, su içerisinde boğulma riskiyle karşı karşıya olan kişilerin hızlı bir müdahale sonucunda sudan çıkarılması ve ilk yardımın ivedilikle yapılmasına yardımcı olacaktır. Bu tez, su altında kalmış olan kişilerin arama süresini de kısaltacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance of safety and security increases in the places where lots of people live and unexpected affairs happen. By considering the increase in human-computer interaction and the impact of computerized automation systems in human life, surveillance systems have become one of the most important corner stones among security systems. In this project, weare aiming to detect the people underwater by using computer vision algorithms. People who have risk of drowning must be taken off the water and to be applied first-aid. This process must be completed as soon as possible. Increasing the duration of the inundation cause to choke the person/people who to be flooded and to lost their lives. With this thesis, finding the people who are underwater will be carried out quickly. A result of unforeseen events in the world such as the unrecovered people who have trapped in the vehicles, aircraft and ships accidents that have fallen into the sea or a lake lead to mass death. Minimization of the mass death occurring after such accidents, the presence of people quickly without losing their lives using the image processing method is aimed. Consequently, the thesis will provide to save people's lives rapidly who have risk of drowning underwater and to decrese the searching time for identifying their location for the first-aid. This thesis will shorten the time of searching people who have flooded.