İş güvenliği uzmanının görev, yetki ve sorumlulukları
Duties jurisdictions and resposibilities of occupational security specialists
  1. Tez No: 409005
  2. Yazar: YASEMİN ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İş güvenliği, işçinin yaşamına ve fiziki bütünlüğüne ilişkin tehlikelerin engellenmesi için gerekli teknik kuralları içermektedir. İş güvenliği çalışmalarının amacı, iş kazalarından çalışanları korumak, daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamaktır. Bu uygulamaların işverenler açısından avantajları ve uzun dönemde maddi katkıları da bulunmaktadır. Dolayısıyla, tüm kazaları dikkatle incelemek, analiz etmek, nedenlerini araştırmak ve değerlendirerek tüm önlemleri almak önem kazanmaktadır. Bu aşamada iş güvenliği uzmanlarına büyük görev düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational security consists of technical rules that are crucial to workers' well being and physical integrity. The purpose of occupational security studies aim to protect workers from occupational accidents and create a more secure working place. These applications have advantages for employers and long term financial contributions. Therefore, it is crucial to investigate all accidents, analize and to determine their causes thus take neccesary precautions. In this perspective occupational security specialists play an important role.