Üniversite hastanesi merkez laboratuvarında kişisel koruyucu donanım ve biyogüvenlik kabininin kullanımının iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
Usage of personal protective equipment and biosafety cabinet at the university hospital central laboratory evaluation of safety
  1. Tez No: 409015
  2. Yazar: CANSU DURMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sağlık Eğitimi, Industrial and Industrial Engineering, Health Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), sağlığı“sadece hastalık veya sakatlığın olmayışı değil, aynı zamanda bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir huzur ve iyilik halidir”şeklinde tanımlamaktadır. Bu tanımda çalışanların sağlığı da yer almaktadır. Çalışanların sağlıklı olarak çalışmalarının devamlılığını sağlamak da ancak onları sağlıklı ve güvenli ortamlarda çalıştırarak, iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumakla mümkündür. Gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alındığı, dolayısıyla iş kazaları ve meslek hastalıklarının minimum düzeyde meydana geldiği bir iş yerinde, iş günü ve iş gücü kayıpları da en az seviyede olacağından iş yerinde üretimin artması ve kalitenin yükselmesinde olumlu yönde etkiler sağlanacaktır. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği yeni yeni önem kazanmaktadır. Ayrıca laboratuvarda gerçekleşen kazalar ile ilgili yeterince kaynak ve bilgiye mevcut değildir. Bu açıdan ülkemizde laboratuvar kazalarının nasıl oluştuğu, en çok laboratuvarlar da kazaların ne ile gerçekleştiği hakkında henüz araştırmalar gerçekleştirilmemiştir. Buna bağlı olarak, laboratuvar da gerçekleşebilecek kazaların önemleri bu çalışmada ele alınmıştır. Bu çalışmada sektör olarak sağlık sektöründen çoğunluk enfeksiyon riski taşıyan, yüksek riskli laboratuvarlar ele alınmıştır. Laboratuvarlarda uyulması gereken kurallar, alınması gereken önlemler, laboratuvarların risk dereceleri belirlenerek bunlara uygun şekilde kullanılan kişisel koruyucu donanımlardan bahsedilmiştir. Ayrıca laboratuvar güvenliğinin yönetmeliği tanıtılarak, laboratuvarda güvenlik ile ilgili var olan az bilginin genişletilmesi amaçlanmıştır. Bunların dışında hem çevreyi hemde çalışanın sağlığını korumak amacı ile üretilen biyogüvenlik kabinleri araştırılarak, biyogüvenlik kabinlerinin çalışma prensipleri ve görevlerinden bahsedilmiştir. Son olarak, bir üniversite hastanesinin merkez laboratuvarında uygulama yapılmıştır. Bu uygulamada biyogüvenlik seviyeleri değişen bir kaç laboratuvarlarda gözlem yapılmış ve fotoğraflar çekilmiştir. Laboratuvarlarda çalışanların iş güvenliği kurallarına uyup uymadıkları, gerekli önemleri alıp almadıkları incelenmiştir. Laboratuvarların biyogüvenlik seviyelerine uygun şekilde biyogüvenlik kabin kullanımlarına bakılmıştır. Ayrıca ayrıca tekrar biyogüvenlik seviyelerine uygun olan laboratuvarlarda çalışanların uygun kişisel koruyucu donanımları kullanıp kullanmadıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization (WHO);“Health is not only disease or absence of disability,also with regard to physically, mentally and socially, completely tranquility and well-being”is defined as. Employee health is located in this definition.If we want to ensure that employess work in a healty condition, we need to work them in healty and safety environments and protect them from occupational acidents and diseases. It is very important that to get necessary occupational health and safety measures. In a result of this, occupational accidents and diseases become minimum in a workplace.Although labor and working day of loses are become minimum too. Due to,act positively about the increase production and quality in a work place. In our country, the incidence of occupational accidents and diseases is very high.If we think our country in third place about the occupatioanal accidents and diseases all around the world,many sectors should take steps about the improvement.In our country, the occupational health and safety is gaining importance recently.Also related accidents that occur in the laboratory, are not enough resources and information avaliable.From this point, there is no investigation about the how to occur laboratory accidents in our country. In this thesis, mentioned about the precautions which may occur accidents in laboratuary. In this thesis, high-risk laboratories from the health-sector which majority risk of infection discussed.Also rules must be followed in laboratories, which precautions should be taken and used personal protective equipments according to the degree of risk are mentioned.Also for expansion little knowledge about the laboratuary safety, regulation of laboratory safety was introduced.In addition, biosafety cabinets for protect environments and employee heath was mentioned and discussed about the principles and tasks of work. Finally, an application is made at the Central Laboratory of the University Hospital. In this application, observations was made in a number of laboratories ranging from biosafety level and pictures were taken. Employees obey the health security rules or not and take necessary rules or not was analyzed.Laboratories need to use biosafety cabinet acording to biosafety level so this information checked for University Hospital.