6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda asıl işveren alt işveren ilişkileri
Relations between contractor and subcontractor in Occupational Health and Safety Law (6331)
  1. Tez No: 409016
  2. Yazar: İREM İLKE GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, işyerlerinde oluşabilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarını en az seviyeye indirmek, makine, ekipman, araç, gereçler üzerinde hasar oluşmasını önlemek ve üretimin (hizmetin) güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan metotlu çalışmaları kapsar. Bu bağlamda, işyeri sınırları içinde yapılacak olan iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları, ortak çalışma sahasını paylaşan birden fazla işveren için ayrı ayrı ya da birlikte sorumluluklar ortaya çıkacaktır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu aynı işyeri içinde çalışma yapan ve asıl işveren- alt işveren ilişkisi bulunan işverenler için de çeşitli sorumluluklar getirmiş olup sağlıklı ve güvenli bir ortak çalışma alanı yaratılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety, to minimize the level of occupational accidents and occupational diseases that can occur in theworkplace, machinery, equipment, vehicles, to prevent damage to the equipment and the production (services) covers the method of work done to ensure the safety. In this context, which will be held in the work place occupational health and safety, border studies, it will ocur separately or together responsible for more than one employer who share a common workarea. The Occupational Health and Safety Law (6331) aims to create a healty and safe working area which includes contractor and subcontractor in and give them responsibilities for it.