İnşaatlarda iş kazalarının azaltılmasına yönelik emniyet kemeri kullanımı eğitimlerinin önemi
The importance of safety belt usage trining to reduce occupational accidentts in building constructions
- Tez No: 409021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RIDVAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnşaat sektörü, ülkemizde iş kazaları ve meslek hastalıklarının en fazla görüldüğü sektörlerden birisidir. Bunun önemli nedenlerinden birisi de inşaat sektörünün kendine özgü çalışma koşullarının olmasıdır. Güvenli çalışmanın sağlanması, çalışanların sürdürülebilir bir refah seviyesine ulaşabilmeleri için ülkelerin çözmek zorunda oldukları sorunların başında iş sağlığı ve güvenliği gelmektedir. Bu sebeple iş sağlığı ve güvenliğine verilen önem gün geçtikçe artmakta olup, güvenli ve sağlıklı çalışma koşullarının oluşturulması işletme yönetimleri için temel işlevlerden biri haline gelmektedir. İnşaat sektöründe iş güvenliği bilinci yeteri seviye de olmadığından iş kazası meydana gelme oranı yüksektir. Ayrıca, inşaat sektöründe çalışan işçilerin eğitim seviyesi düşük ya da hiç eğitim almamış olduklarından inşaat işçilerinin iş sağlığı ve güvenliğini kavramaları zorlaşmaktadır. Sonuç olarak ülkemiz inşaat sektöründe kazaların en aza indirgenmesi hayati önem taşımaktadır. Bu çalışmada amaçlanan çalışanlara verilecek paraşüt tipi emniyet kemeri kullanımına yönelik eğitimlerle yüksekten düşmelerin önüne geçmektir. Bu çalışmada, inşaat sektöründe yapılan iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine yeni bir yöntem kazandırılarak geleneksel iş güvenliği eğitimlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Verilen eğitimlerle çalışanlara konunun önemini kavratılmış, pratikte paraşüt tipi emniyet kemerini kullanmak, kontrol etmek, güvenli davranışların kazanmanın önemli olduğunu kavratılmıştır. Bu çalışmanın amacı; böylesine önemli bir konuda üzücü kayıpların en aza indirilmesi veya oluşmaması için, tecrübe ve bilgiyi iş güvenliği uzmanlarına aktarmaktır. Bu konuda işçi ve işverenlerin bilinçlendirilmesine katkıda bulunmak, yüksekte çalışma ve güvenlik konusunda ülkemizde ki mevcut doküman ve bilgi boşluğunu tamamlamaktır.
Özet (Çeviri)
Constructive works is one of the leading industries in which occupational accidents and diseases take mostly place frequently in our country. The reason is that the building industry has unque working conditions. Occupational health and safety is the leading problem that countries need to solve in order to obtain a sustainable level of welfare for their workforce. Hence the importance given to occupational health and safety continuously increases and the provisioning of safe and healthy working conditions becomes one of the main functions of company management. In our country, construction industry is one of the sectors, where occupational accidents and diseases are seen most commonly. The most important reason for this is, the unique working conditions of the sector. Because in construction sector work awareness is not sufficient, occupatiınal accident rate is high. Also low edducational level of the workers makes it difficult for them to understand the importance of health and safety. Consequently it has a a vital importance to minimize the accidents in our country's construction industry. The aim of this study is; to prevent falls providing workers with“Personal Fall Arrest System”and train each and every one of them how to use it. The aim of this study is, to improve the conventional occupational safety trainings by providing a new method in the constructions industry occupational health and safety training. The employees understood the importance of practically using/controling Personal Fall Arrest System and gained safe behavior by given trainings. The purpose of this study; transfer the knowledge and information to the occupational safety specialist to reduce traumatic injury fatalities in such an important issue, to contribute the awareness of employers and employee, to fulfill the knowledge and document gap in working at height and safety issue in our country.